Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas pe perioada serviciului
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas pe perioada serviciului

am pensie de urmas si lucrez pe perioada verii,am auzit ca daca lucrez trebuie sa anunt la pensii ca lucrez si numai primesc,pensie,am citit contractul de la pensia de urmas si nu am gasit nimic in legatura cu asta.
astept sfaturi

si multumesc anticipat
1. Iata ce spune Legea 19/2000:
Art. 92 - (1) Plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei în care:
d) beneficiarul unei pensii de urmaş realizează dintr-o activitate profesională venituri brute lunare mai mari de o pătrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3);
2. Salariul mediu brut pe economie este in 2010 de 1836 lei. O patrime din el este deci 459 lei.
3. Daca depasiti aceasta suma lunar trebuie sa mergeti la Casa de Pensii sa-i anuntati.
4. Legea nu obliga Casa de Pensii sa va anunte. Legea soune ca noi, cetatenii, trebuie sa cunoastem legile.
jeidy a scris:
(...) am citit contractul de la pensia de urmas si nu am gasit nimic in legatura cu asta.

Presupun, totusi, ca ati citit decizia de pensie, contract de pensie de urmas nu exista. :)
Prevederea pe care o cautati este art. 96 din Legea nr. 19/2000, pe care il puteti citi mai jos.
ART. 96
Beneficiarul dreptului de pensie este obligat să comunice casei teritoriale de pensii orice modificare privind condiţiile de acordare şi de plată a pensiei, în termen de 15 zile de la apariţia acesteia.