Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie copil si parasire domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie copil si parasire domiciliu

Va deranjez cu o intrebare, daca sotia a parasit domiciliul impreuna cu copilul minor (sub 1 an) si s-a mutat la cineva cu are are o relatie, urmand ca ulterior sa depuna actiune de divort, ma poate ajuta in obtinerea custodiei copilului?
Va multumesc anticipat.
nu, deoarece copilul e ff mic si are nevoie de mamica lui
Multumesc pentru raspuns. Dar parasirea domiciliului cu tot cu copil la persoana cu are are aceasta relatie, fara a se introduce actiune de divort si faptul ca exista o relatie extraconjugala poate avea vreo repercursiune asupra sotiei? In cazul procesului de divort sau pentru custodie? Ce actiuni pot intreprinde?
nsa, utilizator
Relatia extraconjugala este un motiv de desfacere a casatoriei dar va trebui sa probati cu martori ( care pot fi si rude) ca aceasta a parasit domiciuliul si locuieste impreuna cu concubinul sau.
In ceea ce priveste minora trebuie sa verificati daca puteti bineninteles daca minora este sau nu corespunzator ingrijita si care sunt conditiile in care aceasta locuieste (spatiu corespunzator sau nu pentru cresterea unui copil).si sa aduceti probe in acest sens.
Oricum incadrul divortului ancheta sociala se va efectua la resedinta mamei respectiv la acea adresa.
Am inteles. Dar nu poate fi obligata sa se intoarca inapoi in domiciliu? Pe baza unei plangeri la Politie eventual? Avand in vedere ca nu sunt de acord cu divortul?
Nu, nimeni nu o poate obliga sa vina inapoi la dvs. pentru ca fiecare om este liber sa faca ce doreste cu viata lui, iar in acest caz decizia ii apartine integral cu conditia sa se ingrijeasca de minora si sa va permita sa va vizitati copilul.