avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rambursare credit in caz de deces
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rambursare credit in caz de deces

In cazul in care titularul unui contract de credit inceteaza din viata, iar contractul de credit este incheiat fara garantie si fara giranti, banca se poate indrepta, pentru recuperarea creditului, catre succesori(mostenitorii) decedatului?
Cel mai recent răspuns: ContSters139791 , utilizator 15:51, 6 Octombrie 2010
Pai... decesul nu este incadrat la "forta majora"? Vedeti ce scrie in contract. In principiu nu. Decedatul nu a avut asigurare de viata? De obicei creditele mari se fac cu asigurare de viata, iar atunci banca isi recupereaza creditul, iar diferenta sumei asigurate o primesc mostenitorii decesatului.
Ultima modificare: Vineri, 30 Iulie 2010
azone19_70, utilizator
Nu..banca nu a facut asigurare de viata pentru imprumutat...tocmai din acest motiv ..fiind vorba de mama mea ....ma gandesc sa nu ma trezesc cu surprize neplacute..
Din pacate pt dumneavoastra, orice creditor se poate indrepta impotriva succesorilor. Ramane de demonstrat cine sunt succesorii. Creditorul va transmite somatii la ultimul domiciliu al decedatului. Daca nu raspundeti, se va declansa executarea silita(daca nu s-a declansat deja). Puteti contesta executarea. Cel mai bine, insa ,este sa va sfatuiti cu un avocat, intrucat conteaza foarte mult ce scrie in contract.
Am o prietena intr-o situatie asemanatoare... i-a decedat tatal, a ramas cu un credit de nevoi personale fara garantie si fara giranti, dar cu asigurare in caz de deces. Prietena mea a respectat toate prevederile contractului si politei de asigurare (una din ele spunea ca decesul trebuie anuntat asiguratorului in termen de 24 de ore de la producere!), a adus tot dosarul de boala (creditul a fost facut cu cateva luni inaintea aparitiilor primelor simtome) si totusi, acum se cearta cu cei de la banca pentru ca asiguratorul nu vrea sa acopere restul de credit. De mentionat ca asiguratorul este o "aripioara" a bancii. Acest "nu vrea" al asiguratorului nu este justificat in nici o forma scrisa, i se maraie ceva verbal cand cere sa stea de vorba cu cineva responsabil si atat. De la banca i s-a "sugerat" amical sa inceapa sa plateasca cate ceva din credit ca oricum, chiar daca i se aproba asigurarea (!?), asigurarea va acoperi creditul ramas din momentul aprobarii "daunei". Mie mi-e teama ca platind aceste rate se poate considera o aprobare "tacita" a preluarii creditului de catre mostenitori.
Ce sfat imi puteti da? Unde sa se adreseze pentru a obtine un ajutor?
Dar..totusi exitsa o intebare la care inca nu am primit raspuns....

DACA MOSTENITORII NU FAC SUCCESIUNEA BUNULUI RAMAS DUPA DEFUNCT..POATE CONTIONUA EXECUTAREA SILITA A DEFUNCTULUI??
Ultima modificare: Luni, 4 Octombrie 2010
flaviu.flaviu, utilizator

Alte discuții în legătură

Executare silita persoana decedata ??!! irinarotaru irinarotaru Buna ziua ! Mama mea a decedat in urma cu 1 an. Anterior decesului facuse un imprumut bancar, imprumut fara garantii, fara giranti si fara o asigurare in ... (vezi toată discuția)
Poate plati si dupa moarte?? katy_nicu katy_nicu :( buna ziua.As avea nevoie de un sfat.Fratele meu a facut un credit la banca pt masina(10000ron),iar pe 30 august a decedat in accident de masina. acum banca ... (vezi toată discuția)
Datornic decedat bijouxxx75 bijouxxx75 salut am o intrebare in cazul : in care o persoana a luat un credit si l-a folosit dar a decedat si nu a achitat ratele , nefacandu-se succesiune de ... (vezi toată discuția)