Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Complicatii dupa cezariana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Complicatii dupa cezariana

Am si eu o problema mare care ma supara legata de sistemul nostru medical pentru care platim ca prostii si suntem tratati ca vitele ca-ti vine sa le faci operatie la jugulara la doctori.
Problema mea este in felul urmator:
- sotia a nascut acuma 2 saptamani aproape prin cezariana la Cluj, a fost totul bine dupa 5 zile am dus-o acasa, la 7 zile am fost la cabinetul particular al medicului care a operat-o ca sa-i scoata atele ca la spital ca daca o chema la spital nu-i mai picau inca niste bani in plus, operatia a fost in regula in afara ca sotia avea febra medicul zicand asa in fuga ca-i febra laptelui
- l-am crezut ca doar ii doctor am zis, au mai trecut cateva zile si febra nu trecea ajungand la 39 si ceva, am dus-o la urgenta si au zis ca sa ma duc la doctorul care a operat-o ca ei nu raspund de operatia altcuiva ,l-am sunat pe doctor si o zis sa merg la el la cabinet in ziua urmatoare ca o consulta si ii da bilet de internare daca este cazul
-am fost al el si a zis ca-i din cauza unei iritatii mici a uterului si o sa-i treaca dupa un tratamet cu antibiotice in spital
-am internat-o luni iar joi au operat-o de urgenta fiind operata de acelasi medic care a facut si cezariana ,pe care cand l-am intrebat de ce a operat-o spunandu-mi ca facut "incurcatura de mate" in zona operatiei de cezariana si trebuia neaparat operata
-problema este ca am aflat azi dimineata ca i-a fost taiata si o parte din uter si no sa mai putem avea alti copii
Aicea este marea mea suparare adica te interneaza cu febra si ajungi operat,cu amputarea uterului si te tine de prost fara sa-ti spuna cauza reala a operatiei,bine macar ca nu o mai vrut bani data asta.
In cer scuze daca v-am obosit cu intreaga poveste in detalii dar nu am fost in stare sa o sintetizez acuma,iar intrebarea mea este ce pot sa fac legal (ca ilegal cred ca-i rup gatul cand il intalnesc) impotriva medicului care nici macar nu o avut curajul sa-si recunosca greseala, o operat-o aburindu-ne ca-i altul motivul interventiei si lasand-o fara posibilitatea de a mai face alt copil
imi pare sincer rau prin ce treceti.in primul rand faceti imediat o sesizare scrisa la COLEGIUL MEDICILOR si PARCHET.(altfel se pot face multe interventii in fisa medicala)acea incurcatura de mate cum au numit-o se cheama PERITONITA si este f.grava,a facut i infectie care putea sa aibe repercursiuni mari.(CA DOVADA CA A FACUT SI REZECTIE DE UTER????)eu va doresc multa bafta si multa sanatate pentru sotie.nu lasati lucrurile asa.
depuneti sesizare la colegiul medicilor si plangere la parchet.
Am inteles ca reclamatia ar trebui facuta de sotie personal si ma gandesc sa o faca cand o externeaza sa nu o afecteze dat fiindca doctorul din cauza caruia s-a ajuns la situatia asta face garda acolo unde-i internata acuma.
Am incercat sa obtin fisa de spitalizare sa-i fac niste poze cu aparatul dar nu au vrut sa mi-o dea ca numai doctorul care a operat-o imi poate da detalii, acuma sper sa reusesc saptamana viitoare sa o obtin