Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Venitul Brut (TVA inclus?)
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Venitul Brut (TVA inclus?)

Buna ziua,

As avea si eu o scurta intrebare.

In venitul brut este inclus si TVA-ul ?

De ex. pentru plata CNAS (5.5%) a unei sume brute de 200 RON (cu tva inclus) trebuie platit 11 RON (adica 5.5% cu tot cu tva) ?

Multumesc mult.
contributiile se platesc la venitul net.

daca sunteti platitor de tva si ati incasat 200 lei, venitul net este de 161,29 lei
cota la sanatate este de 161,29 x 5,5% = 8,87 lei
tva aferenta in suma de 38,71 lei se va regasi in decont la tva colectata.