Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... supratonaj la transport
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

supratonaj la transport

Buna ziua,

Stie cineva ce sanctiuni se aplica si in baza carui act normativ daca la transportul de marfuri este depasit tonajul autorizat si nu ai Autorizatie de supratonaj?

Merci
OG 7/2010
"ART. 61
(1) Urmatoarele fapte constituie contraventii, daca nu constituie infractiune potrivit legii penale, si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) încalcarea prevederilor art. 18, art. 19 alin. (4) si (5), art. 31, 35, 38, art. 44 alin. (5), art. 47 alin. (5) si ale art. 51 alin. (4), cu amenda de la 1.000 lei la 2.000 lei, aplicata persoanei fizice sau juridice;
b) încalcarea prevederilor art. 16 alin. (2), art. 17 alin. (2), art. 26, 27, 30, art. 32 alin. (2), art. 37, art. 39 alin. (2) - (4), art. 40 alin. (1), art. 43, art. 44 alin. (4), art. 46 alin. (1) si (4), art. 47 alin. (1^1) si (2), ale art. 48, 50, 52 si art. 53 alin. (1), cu amenda de la 3.000 lei la 6.000 lei, aplicata persoanei fizice sau juridice, iar în cazul prevederilor art. 40 alin. (1), aceasta se aplica administratorului drumului sau executantului, dupa caz;
c) încalcarea prevederilor art. 41 alin. (1) prin efectuarea transporturilor fara AST si ale art. 41 alin. (8), cu amenda de la 15.000 lei la 20.000 lei;
d) încalcarea prevederilor art. 41 alin. (1) prin efectuarea transporturilor cu depasirea maselor pe axe, masei totale si/sau dimensiunilor înscrise în AST, cu amenda de la 10.000 lei la 15.000 lei;
e) nerespectarea conditiilor de efectuare a transportului înscrise în proiectul de transport, cu exceptia celor privind lucrarile prevazute la art. 41 alin. (11), cu amenda de la 15.000 lei la 20.000 lei;
f) încalcarea prevederilor art. 41 alin. (9), cu amenda de la 3.000 lei la 6.000 lei, aplicata conducatorului auto;
g) neefectuarea lucrarilor prevazute la art. 41 alin. (11), cu amenda de la 15.000 lei la 20.000 lei, aplicata întreprinderii/operatorului de transport rutier;
h) nerespectarea prevederilor art. 41 alin. (15), (17), (18) si (19), cu amenda de la 6.000 lei la 10.000 lei;
i) însotirea transporturilor efectuate cu depasirea masei totale si/sau a dimensiunilor maxime admise, fara AST, cu amenda de la 15.000 lei la 20.000 lei, aplicata personalului de însotire specializat;
j) efectuarea însotirii transporturilor cu depasirea dimensiunilor înscrise în AST, cu amenda de la 6.000 lei la 10.000 lei, aplicata personalului de însotire specializat;
k) încalcarea prevederilor art. 41 alin. (16) - (19), cu amenda de la 3.000 lei la 6.000 lei, aplicata personalului de însotire specializat;
l) nerespectarea conditiilor privind dotarea prevazute la art. 41 alin. (20), a conditiilor privind atestarea prevazute la art. 41 alin. (21) si a conditiilor privind efectuarea însotirii prevazute la art. 41 alin. (22), cu amenda de la 4.000 lei la 8.000 lei, aplicata operatorului economic specializat;
m) însotirea transportului de catre o persoana fizica sau de catre un operator economic specializat cu încalcarea prevederilor reglementarilor specifice în vigoare, cu amenda de la 4.000 lei la 8.000 lei, aplicabila întreprinderii/operatorului de transport rutier si persoanei fizice/operatorului economic specializat;
n) încalcarea restrictiilor de circulatie instituite potrivit art. 44 alin. (1) si (2), cu amenda de la 3.000 lei la 6.000 lei, aplicata conducatorului auto;
o) refuzul de a supune vehiculul verificarii prin cântarire si/sau masurare a dimensiunilor, refuzul de a însoti vehiculul personalului cu atributii de control în vederea cântaririi si/sau masurarii dimensiunilor transportului, precum si refuzul de a prezenta personalului cu atributii de control documentele privind transportul, cu amenda de la 15.000 lei la 20.000 lei, aplicata conducatorului auto;
p) efectuarea de transporturi de marfuri care nu sunt indivizibile, cu depasirea masei totale maxime admise, maselor maxime admise pe axe si/sau dimensiunilor maxime admise prevazute în anexele nr. 2 si 3 la prezenta ordonanta, cu amenda de la 25.000 lei la 35.000 lei;
q) sustragerea de la control sau obstructionarea controlului prevazut la art. 60 alin. (2), precum si neoprirea la semnalul regulamentar al personalului cu atributii de control, cu amenda de la 15.000 lei la 20.000 lei;
r) încalcarea prevederilor art. 47 alin. (9) si nerespectarea termenelor prevazute la art. 47 alin. (10), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei, aplicata detinatorilor.
Gabriel Trifu, Avocat