Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constructii fara autorizare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constructii fara autorizare

parintii mei au construit fara autorizatie si pe un loc al nimanui in 1993 cum procedez pt. legalitate
La primarie trebuie sa ceri certificat de urbanism si autorizatie de construire apoi un proiect efectuat de un conductor arhitect sau arhitect (in functie de ceea ce este construit), adica c. arh. sau arh. sa faca proiectul dupa ceea ce este in fapt pe teren.
va multumesc mult
marcora a scris:

pe un loc al nimanui

In primul rand, pentru a primi o autorizatie de constructie trebuie sa reglementati statutul terenului....nu se poate acorda autorizatie pe un teren fara stapan sau fara o forma legala de folosinta sau proprietate!!!!
multumesc de ajutor,dar unde pot afla care este statutul acestui teren,daca este al statului sepoate dispune demolarea constructiei oare?
marcora, utilizator