Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPTURILE CHIRIASILOR
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPTURILE CHIRIASILOR

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati cu legislatia in vigoare privind drepturile chiriasilor din casele retrocedate. Un link catre legi mi-ar fi de ajutor, nu reusesc cu google.

Ideea este: daca proprietarul a obtinut casa anul curent, poate scoate chiriasii in strada fara nicio problema?

Dar textele de lege mi-ar fi foarte utile.
Multumesc si va rog nu-mi ignorati mesajul, e o problema grava.
teoma, utilizator
LEGE Nr. 112 din 25 noiembrie 1995 pentru reglementarea situatiei juridice a unor imobile cu destinatia de locuinte , trecute in proprietatea statului.
Protectia chiriasilor - ART. 7
Contractele de inchiriere incheiate in baza Legii nr. 5/1973 privind administrarea fondului locativ si reglementarea raporturilor dintre proprietari si chiriasi, pentru apartamentele din imobilele prevazute la art. 1, se prelungesc, de drept, pe o perioada de 5 ani de la data raminerii definitive a hotaririi comisiei prevazute la art. 15 ultimul alineat.
Chiriasii prevazuti la art. 5 alin. 3 vor beneficia, in perioada de prelungire a contractelor de inchiriere, de prevederile legale in vigoare referitoare la construirea unei locuinte proprii prin sprijinul statului sau de prioritate in atribuirea unei locuinte din fondul locativ administrat de autoritatile publice locale.
Nu beneficiaza de prevederile alin. 1 si 2 si poate fi evacuat dupa trecerea unui an de la intrarea in vigoare a prezentei legi:
a) chiriasul titular sau membrii familiei sale - sot, sotie, copii minori care au dobindit ori au instrainat dupa 1 ianuarie 1990, in localitatea de domiciliu, o locuinta corespunzatoare normelor stabilite prin Legea nr. 5/1973;
b) chiriasul care refuza sa preia in folosinta o alta locuinta corespunzatoare, potrivit Legii nr. 5/1973;
c) chiriasul care subinchiriaza locuinta fara consimtamintul proprietarului;
d) chiriasul care a schimbat total sau partial destinatia ori structura interioara a apartamentului, fara consimtamintul proprietarului.
Fostii proprietari sau mostenitorii lor si rudele pina la gradul al doilea ale fostului proprietar in viata, care beneficiaza de prevederile art. 5 alin. 3 , se subroga, pe data prevazuta la art. 6, in drepturile si obligatiile legalnascute ale celor care au detinut anterior, cu chirie, apartamentul.
Nivelul chiriilor este cel stabilit prin lege.
Orice litigii intre proprietar si chiriasi sint de competenta exclusiva a instantelor de judecata.

Multumesc.

Dar nu sunt si unele mai noi, respectiv ordonante de urgenta etc?
Un link, daca e posibil, va rog.