Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pauza legala de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pauza legala de masa

Buna ziua,
as dori sa stiu si eu daca angajatorul poate sa oblige efectiv un angajat la o anumita pauza de masa...de ceva timp ni s-a impus la locul de munca sa ne luam pauza de 1 h ,chiar daca nu stam efectiv 1 h la masa..programul ar fi urmatorul 6 ore/zi lucrate plus o ora pauza de masa
Are ITM un cuvant de spus in aceasta chestiune?
Durata pauzei de masa este stabilita prin CCM si/sau Regulamentul intern. Fiind o regula astfel stabilita ea trebuie respectata de toti salariati. ITM putea interveni daca nu se acorda pauza de masa acolo unde durata zilei de lucru este de minim 6 ore.
Pauzele de masa , cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă.
În cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.