avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie limitã de vârstã
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie limitã de vârstã

După 30 de ani de muncă, am primit o pensie de 750 de lei. O cunoştiinţă a ieşit la pensie după 22-23 de ani de muncă, prin anii 80(acum are 85 de ani) şi are acelaşi nivel de pensie ca şi mine - 750 de lei. Este legal, este normal?
Cel mai recent răspuns: Valentin Mester , utilizator 14:30, 7 August 2010
Posibil .... intrucat nivelul pensiei depinde si de salariile pe care le-ati avut in timpul cat ati fost salariat/a
Si cel mai important este perioada obligatorie de contributie pt care s-a stabilit nr. de puncte .La recalcularea din 2004 pt.femeile iesite la pensie pe baza Legii 3/1977 perioada contributiva a fost de 25 de ani si nu de 30 de ani cat este in prezent.
Consider că este o mare nedreptate. Eu am lucrat 30 de ani pe muchie, iar femeia , pe care o cunosc bine, a ieşit la pensie în 1969, pensie de boală, după 20-22 de ani de muncă şi are acelaşi nivel de pensie, actualmente, ca şi mine. Dânsa este de vreo 50 de ani în pensie.
Nu susţin că dânsa primeşte prea mult, ci eu primesc prea puţin.
Este anormal ca cineva care lucrează să fie răsplătit ca şi unul care stă acasă, cu atât mai mult cu cât a lucrat şi mai mulţi ani.
Am stagiul complet de cotizare, adică cel prevăzut în anexa 3 din legea 19-2000.
Am avut un salariu mediu, în ce priveşte mărimea, fiind funcţionară.
Am ieşit la pensie de o lună de zile.
Cred ca ati primit odata cu decizia de pensionare si buletinul de calcul.Verificati daca salarile trecute in buletin corespund cu cele trecute in cartea de munca.Dvs.spuneti ca ati avut un salariu mediu,asta inseamna 1 punct de pensie,pe intreaga perioada de contributie(in care intra si aia2-3%pt. pensia suplimentara.Persoanele care se pensioneaza in urmatoarea perioada 5-10 ani vor avea niste pensii mai mici decat cei care sau pensionat pana acum si care au acumulat majoritatea punctelor inainte de 89.Va doresc sanatate si o pensie lunga.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dreptul la recalculare pensie conf.legii 221/2018? Hellas Hellas Buna ziua.Am iesit la pensie in anul 1994 cu stagiu realizat 39 ani,2 luni si 22 zile,din care 24 ani 2 luni si 22 zile in grupa a -2-a (legea 3/1977). Trebuia ... (vezi toată discuția)
Verificare pensie marjordy marjordy Spuneti-mi, va rog, in ce conditii se poate solicita verificarea pensiei pentru limita de varsta pentru ca pensia mea este mai mica decat a altor persoane ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiei pentru grupa ii de munca, în baza legii nr. 263/2010 dmtr dmtr Din luna martie 1999, am fost pensionar pe caz de boala iar din luna februarie 2010 sunt pensionar la limita de varsta. Sunt nascut la data de 28.08.1948, ... (vezi toată discuția)