Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reziliere contract persoana juridica
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reziliere contract persoana juridica

Buna ziua,se poate sa primesc o informare corecta in legatura cu o reziliere de contract V. persoana juridica !,tinand cont de mod. legea 161/2010.Este aceasta lege valabila doar ptr persoane fizice?Va multumesc
ContSters20980, utilizator
Prin comparatie, modificarile aduse de Legea nr. 161/2010 atat Legii nr. 296/2004 cat si Legii nr. 193/2000, nu pot fi aplicate si pentru situatiile in care calitatea de consumator este detinuta de o persoana juridica.
Aceasta deoarece pentru persoane juridice nu exista inca o lege asemanatoare cu Legea nr. 193/2000.
ContSters20980, utilizator
rezilierea contractelor de telefonie mobile in cazul persoanelor juridice se face conform clauzelor contractuale.legea 161/2010 nu opereaza in cazul pers. juridice.