Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Telefonie mobila - modificare contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Telefonie mobila - modificare contract

Buna ziua
Sunt abonat persoana juridica.Societatea a suspendat activitatea ptr.o perioada de 3 ani.Am informat operatorul de telefonie mobila pe mail, pe fax si mai nou si prin scrisoare cu confirmare de primire despre acest lucru si i-am rugat sa gaseasca o modalitate de a transfera nr.de telefon in contracte pers. fizice cu costuri mai mici.
Nu mai pot plati factura la valoarea actuala.Nu vor sa ma inteleaga.Ce pot face pentru a evita un eventual proces cu ei?
Trebuie sa reziliati contractul de persoana juridica, iar pentru persoana fizica - daca doriti sa ramineti la compania respectiva - veti face un alt contract.
Temeiul legal al actiunii de reziliere sunt prevederile Legii nr.296/2004, republicata!
Am citit legea 296/2004 si modificarile aduse de legea161/2010. In lege
consumator este definit ca - orice persoana fizica sau grup de persoane fizice constituite in asociatii, care actioneaza in scopuri din afara activitatii sale comerciale, industriale sau de productie, artizanale ori liberale; in cazul meu este vorba de o persoana juridica si operatorul de telefonie mobila
Este si Legea nr.193/2000, republicata!