Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit reluare activitate in 2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

reluare activitate in 2010

Buna ziua.
Am o firma infiintata in 2008, in 2009 si-a suspendat activ. pe 3 ani(incepand cu 1 mai 2009). La 30.03.2010 si-a reluat activitatea si are un profit de 4800 ron pina la 30.06.2010. In perioada 01.01.2009-01.05.2009 firma nu a avut activitate. Ce calculez si virez la 30.06.2010, impozit pe profit sau minim ?#-o
115. Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplică societăţilor în inactivitate temporară înscrisă în registrul comerţului, conform prevederilor art. 237 din Legea nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. În situaţia în care contribuabilii intră în inactivitate temporară în cursul anului, prevederile art. 18 alin. (2) se aplică pentru perioada cuprinsă între începutul anului şi data când societatea înregistrează la oficiul registrului comerţului cererea de înscriere de menţiuni. Dacă perioada de inactivitate temporară încetează în cursul anului, contribuabilii aplică prevederile art. 18 alin. (2) de la data încetării inactivităţii temporare, corespunzător cu perioada din an rămasă până la 31 decembrie.

In functie de veniturile inregistrate la 31.12.2009 stabiliti impozitul minim, comparati Im cu Ip si platiti suma cea mai mare.
Multumesc mult, katica.=D>