Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT DUPA 2 ANI DE CASATORIE
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT DUPA 2 ANI DE CASATORIE

Am 2 ani de casatorie si un baietel de 6 luni.
Nu ma mai inteleg cu sotul, locuim la o garsoniera ANL, mobilata de mine in timpul casatoriei ( am acte), masina a fost achizitionata cu banii parintilor care au facut credit la banca, noi platind ratele.
As dori sa stiu cum pot sa iau copilul la mine, bunurile si masina - el e rau platnic si nu v-a achita ratele la ea.
Va multumesc!
Luati-le pe rand...
In primul rand daca situatia este chiar asa de rea iar relatiile cu sotul sunt iremediabil vatamate atunci primul pas este divortul cu incredintrea minorului catre dvs. si obligarea sotului la plata unei pensii de intretinere pentru acesta.
Pasul doi va fi partajul de bunuri comune (asta daca aveti bani de taxa de timbru).
Acolo veti cere ce bunuriu vreti sa va fie date dvs.cu obligarea platii u nei sulte catre sot in functie de cota care ii revine acestuia.
Succes.
av.M.Hornea
Multumesc pentru raspuns.
As vrea sa stiu cat e taxa de timbru si ce inseamna plata unei sulte catre sot?
Multumesc anticipat
Taxa de timbru este in cuantum de 3 % din valoarea bunurilor partajabile.
Sulta reprezinta suma cu care unul dintre soti il despagubeste pe celelalt in situatia in care loturile nu sunt egale ca valoare si se intregesc prin aceasta suma.
Instanta va face imparteala in natura si se procedeaza la formarea loturilor si la atribuirea lor.
Ex. -masina vi se atribuie dvs. dar dvs. il despagubiti cu 1/2 din valoare acesteia.
exemplul a fost pur orientativ.
Per ansamblu sulta se stabileste pentru egalizarea loturilor conform cotelor partilor.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
introduceti actiune de divort.cat priveste incredintarea copilului instanta va decide dupa efectuarea anchetei sociale.