Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Primirea de foloase necuvenite
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Primirea de foloase necuvenite

Cel care da banii in cazul infractiunii de primire de foloase necuvenite poate fi acuzat de vreo fapta penala? Poate fi instigare la infractiunea mentionata?
Sau el nu raspunde penal?

Speta: o persoana dupa ce primeste adeverinta de care avea nevoie si care ii este inmanata de persoana in drept sa o faca si care este obligata o face, ii ofera acesteia o suma de bani. Suma este acceptata iar functionarul de la primarie savarseste infractiunea de primire de foloase necuvenite. Cel care da insa ce pateste?
klaus86, utilizator
Legea nu face referire decat la cel care primeste ( functionarul) bani sau alte cadouri .Practica judiciara nu a aratat ca cel care a oferit a fost pedepsit,acesta neputand fi tras la raspundere penala si neputand fi confundat cu cel care da mita(deci inainte ca functionarul sa faca un act la care era obligat prin natura serviciului).
Nu , cel care ofera folasele necuvenite functionarului respectiv nu este pedepsit, dimpotriva, daca acesta denunta faptul ca va oferi aceste foloase si se organizeaza un flagrant, bunurile oferite ii vor fi restituite .Altfel, ca regula, bunurile primite de functionar se vor confisca.
andymaurul a scris:

Legea nu face referire decat la cel care primeste ( functionarul) bani sau alte cadouri .Practica judiciara nu a aratat ca cel care a oferit a fost pedepsit,acesta neputand fi tras la raspundere penala si neputand fi confundat cu cel care da mita(deci inainte ca functionarul sa faca un act la care era obligat prin natura serviciului).

De ce nu poate exista instigare la aceasta infractiune?
Sunteti in eroare...Eventual ar fi instigator cel care l-ar instiga pe functionar sa primeasca bani sau bunuri.
Adevarul este ca si mie mi se pare cam aiurea conceput continutul acestei infractiuni.Adica, exista conditia acceptarii foloaselor, insa aceste foloase nu sunt pretinse de functionar. Daca cel care ofera foloasele nu ar face-o, nefiind obligat, intrucat nu i s-a pretins nimic, functionarul indeplinindu-si sarcina de serviciu in virtutea functiei sale, functionarul nu ar mai comite infractiunea. Si atunci, cum de cel care ofera foloasele nu are nicio vina? Nu neaparat instigare , insa , dupa cum se stie , omul este o fiinta coruptibila prin natura , chiar daca fiecare persoana afirma contrariul...asa este.
In noul cod penal infractiunea de ,, primire de foloase necuvenite " se pare ca a fost asimilata infractiunii de luare de mita.