Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale o speza
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

o speza

un cetatean a semnat la notar ca preia prin cesiune partile sociale ale asociatilor, dar nu sa mai dus la registrul comertului sa scoata actul acela care atesta acel lucru si nici nu a refacut actul constitutiv
ce se intimpla in cazul asta?
Atata vreme cat nu s-a facut publicitatea legala (la Reg.Com.), nici un act societar nu este opozabil tertilor, deci nu produce efecte juridice.
Pentru a fi opozabil tertilor trebuie facuta publicitatatea la Registrul Comertului.
Se mai pot intampla multe.... Depinde ce este scris in acel act de cesiune .
multumesc frumos de raspunsuri,
inca o problema asociatii respectivi nu se pot intoarce impotriva celui care a cumparat partile sociale si sa spuna ca contractul de cesiune l au semnat nu mai era treaba lor sa se duca la registrul comertului,ci noul actionar?
La Registrul Comertului se prezinta atat vechii asociati cat si noii asociati sau imputernicitii acestora. Acolo mai sunt de semnat cateva documente.
si sa spuna ca contractul de cesiune l au semnat nu mai era treaba lor sa se duca la registrul comertului,ci noul actionar?

Depunerea Hotararii AGA in termen de 15 zile de la adoptare la ORC in vederea inregistrarii si publicarii pot sa o faca ( si sunt obligati sa o faca )persoanele care au calitate in soc adica "fostii" asociati .
Este foarte adevarat ca acestia pot imputernici o terta persoana , inclusiv pe noii asociatii sa efectueze demersurile la ORC dar obligatia ....