Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala !?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala !?

In urma unei plangeri pe art. 307 C. penal , avand o rezolutie NUP ( fapt des intalnit in Parchetele tarii ) , ca asa stiu domnii procurori sa interpreteze legila din C. penal , se mentioneaza ca ....:,,In situatia in care sunteti nemultumit de solutia dispusa aveti posibilitatea ca in termen de 20 zile , sa va adresati cu plangere la prim procurorul .... Judecatoriei ......., conform art.278 din Cod penal .''
Ce legatura are art .278(cu trimiterile aferente la art 273,274,275 in aceasta speta ??Multumesc !
Da , adevarat , dara asa trateaza si continutul actelor existente in dosare !
Mai mult acea comunicare este semnata de prim procuror ! -asta chiar nu citeste ce semneaza ?
Haideti ca e doar o eroare materiala .
S-a uitat introducerea unui cuvant .
A gresi e omeneste , se mai intampla , si dvs ati gresit si oricine altcineva , nu cred ca puteti spune contrariul . Sunt si magistratii oameni .
Important e ca va precizeaza ca aveti dreptul de a face plangere .
Nu va incurca deloc acest aspect .
Si nici nu atrage vreun viciu al actului , aceasta eroare .
Dvs faceti plangerea , in termenul legal , daca doriti sa o faceti .