avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1018 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala !?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala !?

In urma unei plangeri pe art. 307 C. penal , avand o rezolutie NUP ( fapt des intalnit in Parchetele tarii ) , ca asa stiu domnii procurori sa interpreteze legila din C. penal , se mentioneaza ca ....:,,In situatia in care sunteti nemultumit de solutia dispusa aveti posibilitatea ca in termen de 20 zile , sa va adresati cu plangere la prim procurorul .... Judecatoriei ......., conform art.278 din Cod penal .''
Ce legatura are art .278(cu trimiterile aferente la art 273,274,275 in aceasta speta ??Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Diana Ramona , Alte profesii 22:50, 3 August 2010
Da , adevarat , dara asa trateaza si continutul actelor existente in dosare !
Mai mult acea comunicare este semnata de prim procuror ! -asta chiar nu citeste ce semneaza ?
Haideti ca e doar o eroare materiala .
S-a uitat introducerea unui cuvant .
A gresi e omeneste , se mai intampla , si dvs ati gresit si oricine altcineva , nu cred ca puteti spune contrariul . Sunt si magistratii oameni .
Important e ca va precizeaza ca aveti dreptul de a face plangere .
Nu va incurca deloc acest aspect .
Si nici nu atrage vreun viciu al actului , aceasta eroare .
Dvs faceti plangerea , in termenul legal , daca doriti sa o faceti .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere impotriva rezolutiei procurorului tyar tyar Buna!As dori sa stiu daca este un termen legal pentru depunerea unei plangeri impotriva rezolutiei procurorului prin care mi se refuza dreptul de conducere.Va ... (vezi toată discuția)
Plangere parchet corinaturnaciu corinaturnaciu CUM SE FORMULEAZA O PLANGEGRE LA PARCHET,DUPA CE AM PRIMIT DREPT REZULTAT SCOATEREA DE SUB URMARIRE PENALA:(:(:( IN URMA PLANGERII PENALA PE CARE AM FACUT-O LA ... (vezi toată discuția)
Contestarea solutiei de nup data de catre procurorul de caz martalogu1971 martalogu1971 Care este procedura in cazul solutiei de NUP? Se poate face contestatie la instanta fara a trece prin etapa prim-procurorului ? (vezi toată discuția)