Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... conditii de calatorie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

conditii de calatorie minor

cum se calculeaza pensia alimentara an momentul de fata si cum trebuie sa procedez pentru majorare si ce acte ami trebuie
Art. 94 C.fam. prevede:
Intretinerea este datorata potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui ce urmeaza a o plati.
Instanta judecatoreasca va putea mari sau micsora obligatia de intretinere sau hotara incetarea ei, dupa cum se schimba mijloacele celui care da intretinerea sau nevoia celui ce o primeste.
Cand intretinerea este datorata de parinte sau de cel care infiaza, ea se stabileste pana la o patrime din castigul sau din munca pentru un copil, o treime pentru doi copii si o jumatate pentru trei sau mai multi copii.

Pentru majorarea pensiei alimentare trebuie sa introduceti o actiune in instanta.