Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... lamurire a deciziei Curtii constitutionale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

lamurire a deciziei Curtii constitutionale

Buna ziua,

In Monitorul Oficial al Romaniei , Partea I, Nr. 541 – 3 august 2010 au fost publicate mai multe decizii printre care si urmatoatoarea decizie :Decizia nr. 855 din 24 iunie 2010 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 215 alin. 2, 3 si 4 din Codul penal si art. 385 9 alin. 1 pct. 18 din Codul de procedura penala.

Va rog frumos daca este cineva sa ma lamureasca ce inseamna?
Daca s-au respins inseamna ca acele prevederi legale sunt constitutionale.
adica s-a respins exceptia de neconstitutionalitate ridicata in legatura cu acele 2 articole de lege.
daca doriti gasiti si cum s-au desfasurat lucrarile curtii si mtivarea acestei decizii numai sa cautati pe net.
succes
inseamna ca acele articole raman in vigoare.