Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Litigii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Litigii de munca

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: am avut un litigiu de munca in care la Tribunal actiunea a fost admisa, la Curtea de apel a fost respinsa (hotarare irevocabila); as dori sa stiu: 1) daca este un termen anume pentru un Recurs in anulare; 2) in ce termen se poate face plangere la CEDO?
Va multumesc!
1. Nu mai exista recurs in anulare .

2. Potrivit prevederilor art 26 din Conventia pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale, amendata prin Protocoalele nr. 3, 5 si 8, ratificata de Romania prin Legea nr 30 / 1994, Curtea a nu poate fi sesizata decat dupa epuizarea cailor de recurs interne, asa cum este stabilit conform principiilor de drept international general recunoscute si intr-un termen de 6 luni, incepand cu data deciziei interne definitive.
Veţi putea introduce o cerere în faţa Curţii dacă consideraţi să aţi fost în mod personal şi direct victimă a unei încălcări a drepturilor şi garanţiilor prevăzute în Convenţie sau în protocoalele sale. Încălcarea trebuia să fi fost comisă de către Romania stat legat prin Convenţie.