Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mai pot primi pensie alimentara daca am intrerupt un ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mai pot primi pensie alimentara daca am intrerupt un an studile?

Pot sa mai primesc pensie alimentara daca am intrerupt un an studile(dintre clasa aXII-a si facultate)? Deci dupa terminarea clasei a 12(2009) nu m-am inscris la facultate in acel an ci anul acesta(2010).M-am inscris in anul 1 la Facultatea de 'Balnefiziokinetoterapie' Timisoara in cadrul facultati de medicina. Parintii mei fiind divortati din anul 2000.
mario.m, utilizator
Va multumesc pt raspunsuri! Lla inceputul anului universitar voi cere o adeverinta precum ca urmez cursurile universitare si ma voi adresa instantei.
Va multumesc din nou!
Trebuie sa dovediti in instanta ca sunteti studenta (nu conteaza forma de invatamant,atata timp cat va aflati in nevoie).
Actiunea in instanta trebuie sa fie depusa de dv. aveti dreptul la pensie de intretinere din momentul introduceri pana la 26 ani daca urmati o forma de invatamant.Jurisprudenta in materie este de partea dv. dar judecatorii mai dau cateodata decizii anapoda,asa ca amu va sfatuiesc sa cautati un avocat sau daca nu sa cereti unul din oficiu.Multa bafta!