Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara peste 18 ani. Dacă după ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara peste 18 ani. Dacă după împlinirea vârstei ...

Pensie alimentara peste 18 ani.
Dacă după împlinirea vârstei de 18 ani și finalizare liceu imi continui studiile la o universitate în Olanda la cursuri de zi mai primesc pensie alimentara?
Da, primiți pensie de întreținere pe toată durata cursurilor universitare( facultate, master) pana la varsta maxima de 26 ani.
Mult succes!
Va mulțumesc, nelămurirea era dacă plata pensie este legata de locul unde studiezi ,în tara sau în afara.

Avocat Neagu Elena a scris:

Da, primiți pensie de întreținere pe toată durata cursurilor universitare( facultate, master) pana la varsta maxima de 26 ani.
Mult succes!

Plata pensiei este legata doar de calitatea dvs de student.
Primiti pensie indiferent unde studiati, daca sunt cursuri de zi sau fara frecventa, in tara sau afara.

Ceea ce va da dreptul de a beneficia de intretinere diN partea parintelui este calitatea de student plus starea de nevoie in care va aflati (trebuie probata), respectiv ca nu aveti venituri sau ele sunt insuficiente spre a va intretine.

Atentie insa ca nu va merge automat obligatia de plata dupa implinirea varstei de 18 ani, ci trebuie adresata o noua cerere in fata instantei de la domiciliul dvs.
Buna ziua,

Pensia de intretinere poate fi datorata pana la implinirea varstei de 26 de ani.

Totodata, trebuie sa studiati si sa fiti in stare de nevoie, anume sa nu realizati venituri.

Pensia de intretinere a fost stabilita pana la varsta majoratului.

De la varsta majoratului, dumneavoastra aveti calitate procesuala activa, va puteti adresa instantei de judecata.

Va fi emisa o noua hotarare, in acest sens.

Pensia de intretinere este datorata in vederea desavarsirii pregatirii educationale, indiferent de forma de invatamant aleasa, si indiferent de natura studiilor.

Hotararea este executorie de drept.

Parintii nu se pot adresa instantei de judecata, pentru a solicita pensia de intretinere, pentru un major.

Nu are nicio relevanta in ce stat alegeti sa studiati.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat