avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara peste 18 ani. Dacă după ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara peste 18 ani. Dacă după împlinirea vârstei ...

Pensie alimentara peste 18 ani.
Dacă după împlinirea vârstei de 18 ani și finalizare liceu imi continui studiile la o universitate în Olanda la cursuri de zi mai primesc pensie alimentara?
Cel mai recent răspuns: Madalina Mihaela I. Moceanu , Avocat 20:14, 20 Iunie 2022
Da, primiți pensie de întreținere pe toată durata cursurilor universitare( facultate, master) pana la varsta maxima de 26 ani.
Mult succes!
Va mulțumesc, nelămurirea era dacă plata pensie este legata de locul unde studiezi ,în tara sau în afara.

Avocat Neagu Elena a scris:

Da, primiți pensie de întreținere pe toată durata cursurilor universitare( facultate, master) pana la varsta maxima de 26 ani.
Mult succes!

Plata pensiei este legata doar de calitatea dvs de student.
Primiti pensie indiferent unde studiati, daca sunt cursuri de zi sau fara frecventa, in tara sau afara.

Ceea ce va da dreptul de a beneficia de intretinere diN partea parintelui este calitatea de student plus starea de nevoie in care va aflati (trebuie probata), respectiv ca nu aveti venituri sau ele sunt insuficiente spre a va intretine.

Atentie insa ca nu va merge automat obligatia de plata dupa implinirea varstei de 18 ani, ci trebuie adresata o noua cerere in fata instantei de la domiciliul dvs.
Buna ziua,

Pensia de intretinere poate fi datorata pana la implinirea varstei de 26 de ani.

Totodata, trebuie sa studiati si sa fiti in stare de nevoie, anume sa nu realizati venituri.

Pensia de intretinere a fost stabilita pana la varsta majoratului.

De la varsta majoratului, dumneavoastra aveti calitate procesuala activa, va puteti adresa instantei de judecata.

Va fi emisa o noua hotarare, in acest sens.

Pensia de intretinere este datorata in vederea desavarsirii pregatirii educationale, indiferent de forma de invatamant aleasa, si indiferent de natura studiilor.

Hotararea este executorie de drept.

Parintii nu se pot adresa instantei de judecata, pentru a solicita pensia de intretinere, pentru un major.

Nu are nicio relevanta in ce stat alegeti sa studiati.
Ultima modificare: Joi, 16 Iunie 2022
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara neachitata andr0504 andr0504 Buna, am o intrebare legata de pensia alimentara de care ar trebui sa beneficiez din partea tatalui meu, in condiitile in care parintii mei sunt divortati. Eu ... (vezi toată discuția)
Pensie intretinere-dupa implinirea varstei de 18 ani Catalina_1 Catalina_1 Va rog, sa-mi spuneti daca dupa implinirea varstei de 18 ani, copilul care este momentan elev va mai primi pensie de intretinere? Mentionez ca Instanta in ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara pana cand? gymyforty gymyforty platesc pensie ptr un student, termina anu 3 si da licenta, apoi are drept de munca. Pana cand trebuie sa-i platesc mamei lui pensia alimentara?...pana ... (vezi toată discuția)