Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara pana cand?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara pana cand?

platesc pensie ptr un student, termina anu 3 si da licenta, apoi are drept de munca.
Pana cand trebuie sa-i platesc mamei lui pensia alimentara?...pana termina licenta, pana termina masterul (inca 2 ani), pana la 25 de ani, pana se angajeaza ( de unde pot eu sti asta?)...pana cand?
multumesc !

Buna ziua,
1 Legal pana la 18 ani dar aceasta poate fi prelungita fie pana la terminarea studiilor fie, daca acestea continua, pana la varsta de 25 de ani.
Atentie, pensia se plateste copilului nu mamei
av. Gabriel Klein Kiritescu
copilului ...dar prin intermediul mamei !
Nu prin intermediul mamei, ci direct.
Mamei i-ati platit pana la 18 ani ai copilului fiind reprezentant legal, acum ii platiti copilului pt ca desi major, nu se poate intretine prin munca pt ca invata. Legal veti plati pana la max 26 de ani.
Puteti sa sistati pensia daca stiti ca a terminat cursurile si va va da in judecata daca le va relua.
Vorbiti cu copilul.
gi-jane2, moderator
Pensia de intretinere poate fi sistata , de catre instanta de judecata, daca nu mai subzista starea de nevoie.

In situatia in care fiul dumneavoastra obtine venituri, dintr-o activitate remunerata, venituri ce se caracterizeaza prin constanta, va puteti adresa instantei de judecata, in vederea reglementarii acestei situatii de fapt.

Pensia de intretinere este datorata copilului major , cu titlu de exceptie, pana la implinirea varstei de 26 de ani .( starea de nevoie este caracterizata de imposibilitatea asigurarii subzistentei, din cauza desavarsirii pregatirii profesionale, prin efectuarea studiilor universitare sau postuniversitare).

Cred ca depinde si de tipul studiilor, de orarul zilnic, structura lor.