avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PENSIE ALIMENTARA COPII
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PENSIE ALIMENTARA COPII

Buna ziua,
in urma divortului,instanta obliga tatal minorilor ,,la plata unei pensii de intretinere incepand cu data ,,x'' pana la majoratul celor doua minore,sau noi dispozitii''
Doresc sa intreb: la ce se refera,,noi dispozitii,,...eu stiam ca aceasta pensie se plateste pana ce copii isi termina studiile.
Va rog sa ma lamuriti.Multumesc!!
Buna ziua,
Plata pensiei de intretinere pentru copii se plateste pana cand copii devin majori. Aceasta este regula.
exista exceptii:
- copii sunt adoptati si atunci tatal nu mai are nicio obligatie legala.
- copii se casatoresc sub varsta de 18 ani si atunci tatal nu mai are obligatii;
- copii urmeaza o forma de invatamant la zi si atunci tatal are obligatii pana la terminarea studiilor dar nu mai mult de 25 de ani;
- copii intra in campul muncii sub 18 ani si tatal nu mai are obligatii legale.
Sper ca v-am lamurit.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Regula general ablicabila este ca pensia de intretinere se plateste pana la majoratul minorelor.
Legea precizeaza , de asemnea, obligatia intretinerii copiilor deveniti majori daca acestia sunt in continuarea studiilor , dar nu mai mult de 26 de ani.
Nu se poate retine de catre instanta, la acest moment , obligarea tatalui la plata pensiei pana la varsta de 26 de ani, intrucat plata pensiei in aceste conditii este o situatie exceptionala, a carei aplicabilitate depinde de un eveniment viitor si nesigur ca realizare.
Instanta stbileste plata pensiei si un cuantum al ei pana la majoratul minorelor, dar pe traseul celor 18 ani pot aparea situatii (reducerea/majorarea salariului tatalui si implicit posibilittea de solicitare a scaderii/cresterii pensiei d e intretinere,) care impun si noi dispozitii din partea instantei.
Pensia de intretinere este datorata pana la 18 ani, conform hotararii judecatoresti.Copiii majori pot sesiza instanta de judecata, avand deplina capacitate de exercitiu si calitate procesuala activa.( orice actiune promovata de catre parinti va fi respinsa ca fiind inadmisibila ).

Cu titlu exceptional,obligatia legala de intretinere incumba parintilor, pe parcursul efectuarii studiilor, liceale, universitare sau postuniversitare, daca subzista starea de nevoie.


Asadar, ratiunea acordarii pensiei de intretinere majorilor este aceea de a-si desavarsi pregatirea profesionala .


Pensia de intretinere poate fi sistata, daca sunt realizate venituri dintr-o activitate remunerata, constante.

Poprirea veniturilor salariale este obligatorie , instanta de judecata emitand o adresa in acest sens.


Asadar, obligatia legala de intretinere va incumba pana la implinirea varstei de 18 ani a copilului.


Obligatia de intretinere exista pana la 18 ani in cazul minorilor sau pana la 26 daca majorul isi continua studiile. "Pana la noi dispozitii" se refera la faptul ca suma (procentul) poate fi modificata in aceasta perioada prin noi dispozitii in functie de cum se majoreaza / micsoreaza posibilitatile celui de plateste si nevoie celui care o primeste. Astfel, in eventualitatea unei actiuni de reducere / majorare a pensiei de intretinere admisa de catre instanta, hotararea pe care o aveti acum isi va inceta efectele.
Multumesc pentru lamuriri!

Alte discuții în legătură

Pensie intretinere minor dandascalu44 dandascalu44 buna ziua, am o hotarare de divort, definitiva, conform caruia mi s-a stabilit plata pensiei de intretinere pentru copil, pana la implinirea varstei de 18 ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara dupa majorat Katyca Katyca Buna ziua, Parintii mei sunt divortati. Eu, respectiv mama mea, am primit pensie alimentara conform hotararii judecatoresti. De curand am implinit 18 ani, ... (vezi toată discuția)
Cum sistez plata pensiei de intretinere dupa terminarea facultatii ? mihaelaochea mihaelaochea 2 copii carora le platesc pensie de intretinere ,in acest an termina facultatea si implinesc 25 de ani .sunt obligat sa mai plates aceasta pensie .daca nu, ce ... (vezi toată discuția)