Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariul in luna iulie 2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariul in luna iulie 2010

Sunt angajata la primaria unei comune cu contract individual de munca
(nu sunt functionar public),pe perioada nedeterminata,durata-8 ore,
conditii normale,fara sporuri,nu mai am alte venituri,studii superioare
de lunga durata,vechime peste doi ani.

Intrebare:

Daca in luna iunie-2010,am avut salariul de 682 sau 650 RON in mana.
In luna iulie-2010, mi se aplica reducerea de 25%?
Este posibil ca in luna iulie 2010 sa primesc un salariu sub 600 Ron in
mana?
Astept raspuns deoarece pe 06 august ridic salariul pentru luna iulie si
nu am inteles cat poate fi salariul minim pe care il iei in mana.

Va multumesc anticipat.
san24c, utilizator
Va redau din Legea 118/2010
Art. 1
(1)Cuantumul brut al salariilor/soldelor/ indemnizaţiilor lunare de încadrare, inclusiv sporuri, indemnizaţii şi alte drepturi salariale, precum şi alte drepturi în lei sau în valută, stabilite în conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice şi ale Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 1/2010 privind unele măsuri de reîncadrare în funcţii a unor categorii de personal din sectorul bugetar şi stabilirea salariilor acestora, precum şi alte măsuri în domeniul bugetar, se diminuează cu 25%.
(2)În situaţia în care din aplicarea prevederilor alin. (1) rezultă o valoare mai mică decât valoarea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, suma care se acordă este de 600 lei.