avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariul in luna iulie 2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariul in luna iulie 2010

Sunt angajata la primaria unei comune cu contract individual de munca
(nu sunt functionar public),pe perioada nedeterminata,durata-8 ore,
conditii normale,fara sporuri,nu mai am alte venituri,studii superioare
de lunga durata,vechime peste doi ani.

Intrebare:

Daca in luna iunie-2010,am avut salariul de 682 sau 650 RON in mana.
In luna iulie-2010, mi se aplica reducerea de 25%?
Este posibil ca in luna iulie 2010 sa primesc un salariu sub 600 Ron in
mana?
Astept raspuns deoarece pe 06 august ridic salariul pentru luna iulie si
nu am inteles cat poate fi salariul minim pe care il iei in mana.

Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Joi, 5 August 2010
san24c, utilizator
Cel mai recent răspuns: ursuletroz , utilizator 12:37, 5 August 2010
Va redau din Legea 118/2010
Art. 1
(1)Cuantumul brut al salariilor/soldelor/ indemnizaţiilor lunare de încadrare, inclusiv sporuri, indemnizaţii şi alte drepturi salariale, precum şi alte drepturi în lei sau în valută, stabilite în conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice şi ale Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 1/2010 privind unele măsuri de reîncadrare în funcţii a unor categorii de personal din sectorul bugetar şi stabilirea salariilor acestora, precum şi alte măsuri în domeniul bugetar, se diminuează cu 25%.
(2)În situaţia în care din aplicarea prevederilor alin. (1) rezultă o valoare mai mică decât valoarea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, suma care se acordă este de 600 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venitul brut minim garantat pentru functionarii publici antin antin sint functionar public si incadrat cu un salariu de 705 ron brut.daca se aplica reducerea conform legii 118/2010 cu 25% ,este corect ca venitul brut sa scada ... (vezi toată discuția)
Modalitatea reducerii salariilor cu 25% daniela- lenuta daniela- lenuta Bună seara! Legea 118/2010, art.1 prevede reducerea salariilor de incadrare, inclusiv sporuri și alte drepturi salariale stabilite în bazab Legii ... (vezi toată discuția)
S-a redus si salariul minim pe economie? alexander_xyx alexander_xyx Sunt angaja de 7 ani cu salariul minim pe economie si pe luna august am primit cu 25% mai putin. Din cate am inteles eu de la televizor nu se umbla la aceste ... (vezi toată discuția)