Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Venitul brut minim garantat pentru functionarii publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Venitul brut minim garantat pentru functionarii publici

sint functionar public si incadrat cu un salariu de 705 ron brut.daca se aplica reducerea conform legii 118/2010 cu 25% ,este corect ca venitul brut sa scada sub 600 ron?prin urmare venitul brut sub 600 se mai reduce cu 25%?
cu multumiri ,antin.
Venitul brut se diminueaza cu 25% dar nu poate scadea sub 600. Dar vorbim de venitul brut (salariu de incadrare+sporuri). Iar din 600 se scad contributiile bine cunoscute si impozitul.
1. Nu, nu se poate mai putin de 600 lei brut.
2. Iata ce spune Legea 118/2010:
Art. 1. — (1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/indemnizatiilor lunare de incadrare, inclusiv sporuri, indemnizatii si alte drepturi salariale, precum si alte drepturi in lei sau in valuta, stabilite in conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si ale Ordonantei de urgenta a Guvernuluinr. 1/2010 privind unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar, se diminueaza cu 25%.
(2) In situatia in care din aplicarea prevederilor alin. (1) rezulta o valoare mai mica decat valoarea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, suma care se acorda este de 600 lei.
...adica net 461,00 , pentru o persoana care nu beneficiaza de deduceri suplimentare la calculul impozitului.(nu are persoane in intretinere)
este legal ca programul de munca sa fie de la ora 15-23 iar acea ora de la 22-23 sa fie cumulate 3 zile si sa se adauge la salariul brut de 705 ,ca ore de noapte pentru a se reduce cu 25%astfel incit sa nu scada salariul minim brut sub 600 ron?daca nu s-ar adauga acele ore de noapte ,705 ron -25% rezulta sub 600ron,sar mai reduce cu 25%?cu multumiri ,antin
1. Nu prea inteleg ce vreti sa spuneti, dar va redau din Codul muncii:
Art. 123 - Salariaţii de noapte beneficiază:
a) fie de program de lucru redus cu o oră faţă de durata normală a zilei de muncă, pentru zilele în care efectuează cel puţin 3 ore de muncă de noapte, fără ca aceasta să ducă la scăderea salariului de bază;
b) fie de un spor la salariu de minimum 15% din salariul de bază pentru fiecare oră de muncă de noapte prestată.
2. CCMUNN pe anii 2007-2010, la art.41(3), lit.e) precizeaza ca acest spor este de 25%.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane