Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salar minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salar minim pe economie

Este legal ca salariul brut sa fie de 506 lei la bugetar, astfel incat se ajunge la un salar net de 470 lei. Cum se poate actiona astfel incat sa se ajunga la salariul minim garantat de lege?
Buna ziua !
Depinde :
- daca e vorba de norma intreaga , salariul minim brut grantat in plata este de 600 lei
- daca este vorba de mai putin de 1 norma , este posibil sa fie si sub 600 lei (salariul brut lunar) , proportional cu nr. de ore efectuate in acea luna .
cu reducerea de 25% la suta aplicata pe salarii bugetarilor veniturile unora dintre bugetari pot ajunge sub salariul minim pe economie. cred ca ar trebui sa intrebati la ministerul muncii care e mai este in prezent salariul minim. opinia mea e ca nu este legal insa guvernul cine stie ce motivatii legale are...
sal minim brut la bugetarii este de 600 lei,inclusiv dupa reducerea cu 25% cf l118/2010