Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... scaderea salariilor cu 25%
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

scaderea salariilor cu 25%

Am inteles din articolul 2 al legii 118/2010, ca salariul minim brut garantat in plata este de 600 de lei. In opinia mea "garantat in plata" semnifica faptul ca atat va trebui sa ia in mana salariatul. Avem in institutie cca 40 de cazuri la care, daca se aplica diminuarea cu 25% la salariul brut, si din suma rezultata se vor scadea impozit, CAS, etc. salariul net rezultat va fi sub 600 de lei. Daca nu ar trebui ca salariatul sa ramana cu un salariu de 600 lei net, nu vad rostul art 2 la prezenta lege. Pur si simplu s-ar fi aplicat diminuarea de 25% la orice salariu.
Va multumesc pentru lamuriri
Buna ziua !
Din ceea ce relatati in post rezulta ca sunteti total confuza in ceea ce priveste prevederile legii 118/2010 .
In primul rand cred ca va referiti la art. 1 alin. (2) si nu la art. 2 , iar din acest pdv acesta prevede (2) In situatia in care din aplicarea prevederilor alin. (1) rezulta o valoare mai mica decat valoarea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, suma care se acorda este de 600 lei.
In consecinta , se aplica la salariul brut reducerea de 25% fara a se scadea sub salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata care este la ora actuala 600 lei . Este foarte clar dupa parerea mea ...:D
e vorba de salariul minim BRUT garantat in plata , nu net.
rebeca macovei a scris:

Am inteles din articolul 2 al legii 118/2010, ca salariul minim brut garantat in plata este de 600 de lei. In opinia mea "garantat in plata" semnifica faptul ca atat va trebui sa ia in mana salariatul. Avem in institutie cca 40 de cazuri la care, daca se aplica diminuarea cu 25% la salariul brut, si din suma rezultata se vor scadea impozit, CAS, etc. salariul net rezultat va fi sub 600 de lei. Daca nu ar trebui ca salariatul sa ramana cu un salariu de 600 lei net, nu vad rostul art 2 la prezenta lege. Pur si simplu s-ar fi aplicat diminuarea de 25% la orice salariu.
Va multumesc pentru lamuriri

Referitor la salarii : in situatia in care din aplicarea prevederilor Legii nr.118/2010 rezulta o valoare mai mica decat valoarea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata, suma care se acorda este de 600 lei (valabil pentru salarii).
Prin urmare, salariul minim brut pe tara atat pentru sectorul privat , cat si pentru cel bugetar este de 600 lei pe luna.
~ Conținut șters la cerere ~
As dori sa redeschid acest subiect.
Ce se intelege prin garantat in plata, adica net? intre brut si net exista o mare diferenta, brutul e doar pe hartie, netul este cel pe care il primeste.

ce inseamna salariu de baza brut? Stie cineva?

Sunt foarte mari probleme de interpretare in acest sens si dupa "marirea" cu 15 % din ianuarie, salariile de incadrare/baza ale unor salariati a scazut sub 600 (nu mai zic 670).
Multumesc.