avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... se poate efectua concedierea a doi soti in acelasi an ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

se poate efectua concedierea a doi soti in acelasi an care lucreaza la aceiasi societate ?

la societatea unde lucrez se fectueaza concedieri, prin urmare eu si sotul meu am lucrat in aceiasi firma , el a fost disponibilizat in luna aprilie iar acum se fac din concedieri , cee ce ma intereseaza pe mine este daca se pot concedia in acelasi an ambii sori sau trebuie sa treaca o anumita peioada
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 15:42, 5 August 2010
da, se poate.
v-as ruga sa fiti mai explicit
Adica nu exista o prevedere legala care sa interzica concedierea ambilor soti in acelasi an.
Da cred ca se poate dar la fel de bine se poate si evita .La concedieri colective se va tine seama si de acest fapt daca doi soti lucreaza in acelasi loc se va evita concedierea ambilor.Virsta celui disponibilizat ,daca mai are 3 ani pina la pensionare se va evita disponibilizarea .Sunt mai multe cauze care sunt prevazute si in codul muncii .Daca ati avut un contract colectiv de munca ar trebui sa-l studiati .E posibil sa fiti nedreptatiti fata de alti colegi care au ramas.
marjordy a scris:

Da cred ca se poate dar la fel de bine se poate si evita .La concedieri colective se va tine seama si de acest fapt daca doi soti lucreaza in acelasi loc se va evita concedierea ambilor.Virsta celui disponibilizat ,daca mai are 3 ani pina la pensionare se va evita disponibilizarea .Sunt mai multe cauze care sunt prevazute si in codul muncii .Daca ati avut un contract colectiv de munca ar trebui sa-l studiati .E posibil sa fiti nedreptatiti fata de alti colegi care au ramas.


inteleg ca sotul a fost deja disponibilizat. din perspectiva angajatorului, nu se mai aplica ipoteza enuntata mai sus.

Alte discuții în legătură

Concediere Damiru Damiru Am lusrat la CFR si in urma disponiobilizarii in preavizul de 20 de zile mi-a fost comunicat faptul ca trebuie sa stau 8 ore ! Nu exista o lista minima de ... (vezi toată discuția)
Disponibilizari stan...[cont sters la cererea utilizatorului] stan...[cont sters la cererea utilizatorului] buna seara.lucrez la o societate comerciala la care urmeaza sa se faca disponibilizari colective dupa urm. criterii indisciplina randament scazut etc.eu am 7 ... (vezi toată discuția)
Concediere abuziva? timisoreanu timisoreanu buna ziua am si eu o problema si nu stiu de unde sa o apuc. recent, mama a fost concediata si impresia mea este ca acest lucru s-a facut in mod abuziv. pe ... (vezi toată discuția)