Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Conventie civila de prestari servicii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Conventie civila de prestari servicii

Care sunt conditiile prin care o PF poate sa incheie o conventie civila de prestari servicii cu o PJ si care sunt contributiile care trebuie platite la stat?
PFA este mai ecomandat pentru incheierea unei conventii civile de prestari servicii?
Darile la stat sunt aceleasi ca si in cazul colaborarii dinte PF si PJ?
Aceste conventii civile sunt luate in calcul la calculul pentru indemnizatia de crestere copil (in cazul in care nu sunt angajata nicaieri si am doar o conventie de prestari servicii).
Multumesc
Buna ziua,
Se face o convetie civila.
Contributia P.F. este de 16% - impozit pe venit + declaratia de realizare de venituri altele fata de salariu ce trebuie depusa cred ca la finele anului la A.F.

Succes,