avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

salutare ,
tatal meu a avut un frate care a murit inaintea sotiei,ei nu au avut copii si nu s-a facut succesiunea.
daca eu deschid succesiunea ,cum pot sa il mostenesc in totalitate pe unchiul meu??,exista martori care atesta faptul ca ea a renuntat la mostenire,nu exista testament,
Poate notarul sa o declare pe sotia lui renuntatoare doare pe baza de martori?
numai tatal meu acceptat mostenirea ,s-a ocupat de inmormintare si pomeni...
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 13:18, 11 August 2010
NU se intelege daca tatal dvs traieste.
Daca tatal dvs. traieste, el poate sa ceara succesiunea, daca si matusa este decedata si nu mai sunt alti mostenitori.
Sotia unchiului este in viata?
Renuntarea la mostenire se poate face doar prin declaratie autentica care se inscrie intr-un registru special la notariatul la care se face deschiderea succesiunii.
In plus, sotia avea dreptul la 1/2 din bunurile comune, iar fata de aceasta tatal dumneavoastra sau dumneavoastra nu aveti nici o calitate.
nici sotia unchiului ..dar nici tatal meu nu mai este in viata.....eu sunt singurul mostenitor.....
nu sunt interesat de partea ei de mostenire ,pe mine ma intereseaza dc pot solicita dreptului unchiului meu ?vb de jumatatea lui
Aveti dreptul la mostenirea unchiului.
Mergeti la notar.

Alte discuții în legătură

Unchiul meu a murit, mostenitori suntem eu si sotia lui tata (fratele defunctului)? andreistan andreistan Buna ziua, Unchiul meu, fratele tatalui meu a decedat in 2012, tatal meu a decedat in 2009, ramanand in viata sotia lui si eu. Unchiul a lasat o ... (vezi toată discuția)
Pasi de urmat Mihaela__B Mihaela__B Buna ziua, Am marea rugaminte sa ma ajutati cu cateva informatii in ceea ce priveste intrarea in posesia unui teren+ casa, ce provin dintr-o eventuala ... (vezi toată discuția)
Procura legalizata midengeo@yahoo.com midengeo@yahoo.com va rog mult 'daca am avut o procura facuta de niste unchi ca eu sa ma ocup in timpul vietii de tot ce se poate retrageri de sume bancare tot ... (vezi toată discuția)