Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

salutare ,
tatal meu a avut un frate care a murit inaintea sotiei,ei nu au avut copii si nu s-a facut succesiunea.
daca eu deschid succesiunea ,cum pot sa il mostenesc in totalitate pe unchiul meu??,exista martori care atesta faptul ca ea a renuntat la mostenire,nu exista testament,
Poate notarul sa o declare pe sotia lui renuntatoare doare pe baza de martori?
numai tatal meu acceptat mostenirea ,s-a ocupat de inmormintare si pomeni...
NU se intelege daca tatal dvs traieste.
Daca tatal dvs. traieste, el poate sa ceara succesiunea, daca si matusa este decedata si nu mai sunt alti mostenitori.
Sotia unchiului este in viata?
Renuntarea la mostenire se poate face doar prin declaratie autentica care se inscrie intr-un registru special la notariatul la care se face deschiderea succesiunii.
In plus, sotia avea dreptul la 1/2 din bunurile comune, iar fata de aceasta tatal dumneavoastra sau dumneavoastra nu aveti nici o calitate.
nici sotia unchiului ..dar nici tatal meu nu mai este in viata.....eu sunt singurul mostenitor.....
nu sunt interesat de partea ei de mostenire ,pe mine ma intereseaza dc pot solicita dreptului unchiului meu ?vb de jumatatea lui
Aveti dreptul la mostenirea unchiului.
Mergeti la notar.