Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... care sunt pasii de urmat pt a divorta?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

care sunt pasii de urmat pt a divorta?

Buna ziua,

sunt casatorita de 1 an, eu si sotul meu locuim in casa parintilor lui, nu avem bunuri comune. Eu am un cdredit facut pe numele meu. Cu cateva luni inainte de casatorie cat si dupa, comportamentul lui a devenit ceva inacceptabil pt mine...a avut si perioade de violenta atat verbala cat si fizica. As vrea sa divortez dar nu stiu ce am de facut...m-ar interesa dea asemenea si costuri orientative...stiu ca cererea m-ar costa undeva pe la 300 ron de exemplu...

Divortul prin acordul partilor poate avea loc daca sunt indeplinite cumulativ 2 conditii si anume:
-sa fi trecut minim un an de la data incheierii casatoriei si
-sa nu fi rezultat copii minori din aceasra casatorie.
Instanta competenta este cea de la ultimul domiciliu comun al partilor.
Avantajul divortului prin acord este faptul ca instanta va solutiona cererea de divort fara administrarea probelor cu privire la motivele de divort.