Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... numele purtat de soti dupa casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

numele purtat de soti dupa casatorie

E obligatorie purtarea aceluiasi nume de familie de catre ambii soti, sau e posibil ca dupa casatorie fiecare sot sa poata purta numele avut inainte de casatorie? In alte tari e aceasta regula?
e obligatoriu sa purtati numele pe care il stabiliti la incheierea casatoriei
este posibil ca sotii sa-si pastreze numele avut anterior casatoriei
inainte de/la data incheierea(ii) casatoriei stabiliti ca nume veti pruta, aveti trei optiuni:
-numele sotului /sotiei
-ambele nume reunite;
-fiecare isi pastreaza numele
Cab.Av.Doroiman Camelia, Avocat
multumesc pentru raspunsuri! inca sint derutata. deci se stabileste un singur nume cum spune domnul avocat? saufiecare isi poate pastra numele?
imi puteti da un temei legal, va rog ?
ellena, utilizator
Codul familiei :

Art. 27
La incheierea casatoriei, viitorii soti vor declara, in fata delegatului de stare civila, numele pe care s-au invoit sa-l poarte in casatorie.
Sotii pot sa-si pastreze numele lor dinaintea casatoriei, sa ia numele unuia sau altuia dintre ei sau numele lor reunite.

Art. 28
Sotii sunt obligati sa poarte in timpul casatoriei numele comun declarat.
Daca sotii s-au invoit sa poarte in timpul casatoriei un nume comun si l-au declarat la incheierea casatoriei potrivit dispozitiilor art. 27 din codul de fata, fiecare din soti nu va putea cere schimbarea acestui nume, pe cale administrativa, decat cu consimtamantul celuilalt sot.
este o posibilitate..nu o impunere..numai ca daca l-a incheierea casatoriei optati pt numele sotului..tre sa il purtati...deci la incheierea casatoriei...va hotarati...fie va pastrati numele...fiel il schimbati renuntand la al dumneavoastra si preluandu-l pe al sotului...fie il pastrati si pe al dumneavoastra si il preluati si pe al sotului....