Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pastrare nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pastrare nume

Buna ziua,

vreau sa-mi pastrez numele de familie dupa casatorie, insa vreau sa iau si numele sotului (adica el ramane cu al lui) iar eu, al meu - si - al lui.
Este posibil?

Multumesc!
Odata cu incheierea casatoriei aveti urmatoarele optiuni:sa va pastrati numele dinaintea casatoriei,sa luati numele sotului sau numele dv. reunite.
floare _de_ colt, utilizator
asta stiam, eu intrebam altceva.

nu schimb nimic la numele lui, eu mi-l pastrez + iau si numele lui care va fi comun.

pot face acest lucru?
am vazut atatea cazuri...doar ca nu stiu cum se procedeaza.
Nu este posibil ceea ce vreti dvs.
Codul familiei prevede urmatoarele:
Art. 27
La incheierea casatoriei, viitorii soti vor declara, in fata delegatului de stare civila, numele pe care s-au invoit sa-l poarte in casatorie.
Sotii pot sa-si pastreze numele lor dinaintea casatoriei, sa ia numele unuia sau altuia dintre ei sau numele lor reunite.
luiza2008, utilizator
atunci eventual, raman cu al meu, iar dupa casatorie (pe cale administrativa) voi cere adaugarea numelui sotului?!
Nu, varianta alternativa este numele dvs. si al sotului reunite.Ceea ce presupune ca dvs. nu veti putea sa va pastrati numele dobandit prin filiatie plus numele sotului , iar sotul sa nu ia si el numele dvs. Veti purta ambii numele dvs. reunite -al dvs. si al sotului , ambii soti, va veti pastra fiecare numele purtat anterior casatoriei, ori doar dvs. veti lua numele sotului ( caz in care veti purta un nume comun) .De fapt care este intentia dvs? Sa purtati doar dvs. numele de fata plus numele sotului , insa sotul sa nu va poarte numele? Asa ceva nu este posibil, fiind in contradictie cu legea.