avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pastrare nume
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pastrare nume

Buna ziua,

vreau sa-mi pastrez numele de familie dupa casatorie, insa vreau sa iau si numele sotului (adica el ramane cu al lui) iar eu, al meu - si - al lui.
Este posibil?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters181996 , utilizator 13:11, 20 Iunie 2011
Odata cu incheierea casatoriei aveti urmatoarele optiuni:sa va pastrati numele dinaintea casatoriei,sa luati numele sotului sau numele dv. reunite.
Ultima modificare: Duminică, 19 Iunie 2011
floare _de_ colt, utilizator
asta stiam, eu intrebam altceva.

nu schimb nimic la numele lui, eu mi-l pastrez + iau si numele lui care va fi comun.

pot face acest lucru?
am vazut atatea cazuri...doar ca nu stiu cum se procedeaza.
Nu este posibil ceea ce vreti dvs.
Codul familiei prevede urmatoarele:
Art. 27
La incheierea casatoriei, viitorii soti vor declara, in fata delegatului de stare civila, numele pe care s-au invoit sa-l poarte in casatorie.
Sotii pot sa-si pastreze numele lor dinaintea casatoriei, sa ia numele unuia sau altuia dintre ei sau numele lor reunite.
Ultima modificare: Duminică, 19 Iunie 2011
luiza2008, utilizator
atunci eventual, raman cu al meu, iar dupa casatorie (pe cale administrativa) voi cere adaugarea numelui sotului?!
Nu, varianta alternativa este numele dvs. si al sotului reunite.Ceea ce presupune ca dvs. nu veti putea sa va pastrati numele dobandit prin filiatie plus numele sotului , iar sotul sa nu ia si el numele dvs. Veti purta ambii numele dvs. reunite -al dvs. si al sotului , ambii soti, va veti pastra fiecare numele purtat anterior casatoriei, ori doar dvs. veti lua numele sotului ( caz in care veti purta un nume comun) .De fapt care este intentia dvs? Sa purtati doar dvs. numele de fata plus numele sotului , insa sotul sa nu va poarte numele? Asa ceva nu este posibil, fiind in contradictie cu legea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Numele purtat de soti dupa casatorie ellena ellena E obligatorie purtarea aceluiasi nume de familie de catre ambii soti, sau e posibil ca dupa casatorie fiecare sot sa poata purta numele avut inainte de ... (vezi toată discuția)
Numele la casatorie george_81 george_81 buna ziua,am o intrebare legata de casatorie.in caz ca nu se declara niciun numele pan la incheierea casatoriei ce nume vor puta cei doi soti in timpul ... (vezi toată discuția)
Numele dupa casatorie ionela20 ionela20 Am vazut mai multe discutii pe tema asta si am si eu o intrebare- Cand te casatoresti poti lua intai numele de familie al baiatului si il pastrezi si pe al tau ... (vezi toată discuția)