Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pana cand mai trebuie sa lucrez daca am depus cererea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pana cand mai trebuie sa lucrez daca am depus cererea de pensionare?

am implinit varsta de pensionare pot iesi la pensie ... INTREBARE : dupa ce am depus cererea de pensionare pana cand trebuie sa lucrez?
Este vorba de o pensie pentru limita de varsta sau de o pensie anticipata partiala.
indiferent de pensie, trebuie sa lucrati (daca doriti) pana primiti decizia de pensie
pana cand vi se comunica decizia
Pensia este pt limita de varsta . "Distinsa si erudita " contabila a primariei ar dori ca o data cu cererea sa merg acasa pt in opinia ei legea s-a schimbat si noua lege asa prevede . Eu personal nu am vazut asa ca am solicitat si alte opinii . Va multumesc frumos =D> Sper sa citeasca si ea legea sau cel putin aceste acomentarii . Daca totusi imi impune sa stau acasa si sa astept decizia ma pot adresa instantei?
1. Contabila stia ea ceva. Prin Legea 49/2010 s-a modificat art.41(5) din Legea 19/2000 care acum suna asa:
"Asiguratii care indeplinesc conditiile prevazute de prezenta lege pentru obtinerea unei pensii pentru limita de varsta, cu exceptia pensiei anticipate si a pensiei anticipate partiale, isi pot continua activitatea numai cu acordul angajatorului."
2. Asa ca vorbiti cu angajatorul daca va accepta sa lucrati pana la primirea deciziei de pensionare.