Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare conform Legii nr. 49/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare conform Legii nr. 49/2010

Un angajat nascut in 10.04.1946 a indeplinit varsta de pensionare in ianuarie 2010. Nu a depus dosar de pensionare la casa de pensii si nici nu va depune el. Are stagiu de cotizare 29 ani si 6 luni. Va rog sa-mi spuneti cun trebuie sa procedez:(
1. Va conformati art.56, lit.d) din Codul muncii, asa cum a fost modificat de Legea 49/2010:
Art.56 - Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

2. Ii faceti decizia de incetare a CIM, in baza art.56d, si apoi sa umble el sa-si depuna dosarul pentru pensie.
În temeiul prevederilor art. 41 alin.(5) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, în forma adoptată prin Legea nr.49/2010, "asiguraţii care îndeplinesc condiţiile prevăzute de prezenta lege pentru obţinerea unei pensii pentru limită de vârstă, cu excepţia pensiei anticipate şi a pensiei anticipate parţiale, îşi pot continua activitatea numai cu acordul angajatorului, în condiţiile legii."

În cazul în care nu există acordul angajatorului sunt aplicabile prevederile art.56 alin (1)lit.d) din Legea nr.53/2003-Codul Muncii, astfel cum a fost modificat de Legea nr.49/2010.
in cazul in care un salariat indeplineste conditiile de pensionare, sa zicem, la data de 01.07.2010, dar angajatorul doreste continuarea relatiilor de munca, ce se intampla? se incheie un alt contract de munca tot cu data de 01.07.2010?
1. Citam mai sus din Codul muncii:
Art.56 - Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.
2. Bazandu-ne pe acel "existent" eu zic sa faceti incetarea CIM si incheiati altul, cu aceeasi data.
Va multumesc pentru ajutor.