avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 602 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare conform Legii nr. 49/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare conform Legii nr. 49/2010

Un angajat nascut in 10.04.1946 a indeplinit varsta de pensionare in ianuarie 2010. Nu a depus dosar de pensionare la casa de pensii si nici nu va depune el. Are stagiu de cotizare 29 ani si 6 luni. Va rog sa-mi spuneti cun trebuie sa procedez:(
Cel mai recent răspuns: emiliaa , utilizator 10:27, 21 Iunie 2010
1. Va conformati art.56, lit.d) din Codul muncii, asa cum a fost modificat de Legea 49/2010:
Art.56 - Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
...
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

2. Ii faceti decizia de incetare a CIM, in baza art.56d, si apoi sa umble el sa-si depuna dosarul pentru pensie.
În temeiul prevederilor art. 41 alin.(5) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare, în forma adoptată prin Legea nr.49/2010, "asiguraţii care îndeplinesc condiţiile prevăzute de prezenta lege pentru obţinerea unei pensii pentru limită de vârstă, cu excepţia pensiei anticipate şi a pensiei anticipate parţiale, îşi pot continua activitatea numai cu acordul angajatorului, în condiţiile legii."

În cazul în care nu există acordul angajatorului sunt aplicabile prevederile art.56 alin (1)lit.d) din Legea nr.53/2003-Codul Muncii, astfel cum a fost modificat de Legea nr.49/2010.
in cazul in care un salariat indeplineste conditiile de pensionare, sa zicem, la data de 01.07.2010, dar angajatorul doreste continuarea relatiilor de munca, ce se intampla? se incheie un alt contract de munca tot cu data de 01.07.2010?
1. Citam mai sus din Codul muncii:
Art.56 - Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
...
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.
2. Bazandu-ne pe acel "existent" eu zic sa faceti incetarea CIM si incheiati altul, cu aceeasi data.
Va multumesc pentru ajutor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetarea cim - pensie de invaliditate ioanav04 ioanav04 Buna seara tuturor, am rugamintea sa-mi spuna cineva cum inceteaza CIM al unui salariat in momentul inscrierii la pensie de invaliditate (gradul ... (vezi toată discuția)
Codul muncii ONELIN ONELIN Care credeti ca este rationamentul pentru care legiuitorul a modificat prin legea nr.49/2010, litera d) a art.56 din Codul Muncii? Cum inceteaza CIM in cazul ... (vezi toată discuția)
Pensionare ContSters147006 ContSters147006 Daca un angajat se pensioneaza pentru limita de virsta beneficiind si de grupa a II a de munca CIM se desface cu data depunerii dosarului sau trebuie asteptata ... (vezi toată discuția)