Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetarea CIM - pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetarea CIM - pensie de invaliditate

Buna seara tuturor,

am rugamintea sa-mi spuna cineva cum inceteaza CIM al unui salariat in momentul inscrierii la pensie de invaliditate (gradul II).

conf. art. 56 lit.d din Codul muncii nemodificat de legea 49/2010 prevedea "Contractul individual de muncă încetează de drept la data comunicării deciziei de pensionare pentru limită de vârstă, pensionare anticipată, pensionare anticipată parţială sau pensionare pentru invaliditate a salariatului, potrivit legii;"

conf. art. 56 lit. d din Codul muncii modificat de Legea 49/2010 prevede
Contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare;"

multumesc mult de ajutor

numai bine,
Ioana
Noua formulare nu mai face referire si la pensia de invaliditate insa daca a fost solicitata anterior datei de 1 aprilie 2010 cim inceteaza de drept de la data comunicarii, in caz contrar de la data audcerii la cunostiinta angajatorului depre pensionarea in grad de invaliditate
Daca pensionarea a fost solicitata inainte de 01.04.2010, atunci c.i.m. va inceta la data comunicarii deciziei de pensionare (art. II din Legea nr.49/2010)

Daca pensionarea a fost solicitata dupa data de 01.04.2010, atunci c.i.m. va inceta de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.