Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebare?

Am detinut legal o arma de vanatoare, mi-sa facut perchezitie la domiciliu pe motiv ca detin ilegal o arma, in acel moment mi-a fost ridicata arma care o detineam legal precizez ca la perchezitie nu mi-sa gasit nimic ilegal.
Vreau sa stiu cat dureaza intocmirea dosarului(ceretarea la organele de politie) exista vreun termen?
Nu exista un termen definit .
Insa , daca o detineati legal , o sa primiti neinceperea urmaririi penale iar arma pe care o detineati , va va fi restituita .
Insa , parerea mea este ca nu erati dvs in legalitate cu detinerea acesteia .
pai si daca aveati arma in mod legal vreti sa spuneti ca au ridicat acea arma?
mi-e greu sa cred.
si daca ati dovedit cu acte de ce v-ar mai intocmi dosar penal?
cred ca nu spuneti tot.
f ciudat ca v-au ridicat arma daca spuneti ca o detineati ilegal. nu le-ati prezentat permisul?
Se poate intampla ca politia sa ridice arme detinute legal, doar pentru verificari. Daca totul este in regula vi se va restitui destul de repede.