avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Intrebare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Intrebare?

Am detinut legal o arma de vanatoare, mi-sa facut perchezitie la domiciliu pe motiv ca detin ilegal o arma, in acel moment mi-a fost ridicata arma care o detineam legal precizez ca la perchezitie nu mi-sa gasit nimic ilegal.
Vreau sa stiu cat dureaza intocmirea dosarului(ceretarea la organele de politie) exista vreun termen?
Cel mai recent răspuns: DOINA NEMES , Avocat 11:26, 9 August 2010
Nu exista un termen definit .
Insa , daca o detineati legal , o sa primiti neinceperea urmaririi penale iar arma pe care o detineati , va va fi restituita .
Insa , parerea mea este ca nu erati dvs in legalitate cu detinerea acesteia .
pai si daca aveati arma in mod legal vreti sa spuneti ca au ridicat acea arma?
mi-e greu sa cred.
si daca ati dovedit cu acte de ce v-ar mai intocmi dosar penal?
cred ca nu spuneti tot.
f ciudat ca v-au ridicat arma daca spuneti ca o detineati ilegal. nu le-ati prezentat permisul?
Se poate intampla ca politia sa ridice arme detinute legal, doar pentru verificari. Daca totul este in regula vi se va restitui destul de repede.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Arma detinuta ilegal cesna1001 cesna1001 buna, am absolvit in luna noiembrie examenul de vanator si certificatul de instruire pe linie de arme si munitii, valabil pentru legea nr.295\2004. In luna ... (vezi toată discuția)
Confiscare speciala ovidiu6 ovidiu6 daca sa dat solutie la un caz de suspiciune de branconaj- neinceperea urmaririi penale este valabila confiscarea speciala a armelor(sa facut si expertiza ... (vezi toată discuția)
Problema contrabanda...urgent! tzutzupimp tzutzupimp Va rog sa ma ajutati. Pe la sfarsitul anului 2007 am cumparat din bulgaria un pistol nonletal cu gaze pentru care nu aveam autorizatie si nu l-am declarat. ... (vezi toată discuția)