Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

sot supravietuitor si copil al decedatului dintr-o casatorie anterioara,cine trebuie sa depuna acte ptr.succesiune? daca copilul nu se prezinta la succesiune in primele 6 luni ce se poate intampla cu mostenirea lui?
oricare,in 6 luni trebuie acceptata mostenirea
scuze,daca nici unul nu deschide succesiunea?
Actiunea de partaj se poate formula oricand, fiind imprescriptibila.
Fiecare din mostenitori trebuie sa faca dovada ca a accceptat succesiunea
in termen de 6 luni de la data decesului.
Acceptarea poate fi tacita sau expresa.
Partajul trebuie facut cu ambii mostenitori, altfel e lovit de nulitate.
Daniel Coman, Avocat
nu se intampla nimic daca nu se dezbate succesiunea in termenul de sase luni de la decesul defunctului.
vasi49 a scris:

scuze,daca nici unul nu deschide succesiunea?

Succesiunile se deschid prin moarte.
E vorba de dezbaterea succesiunii, care se poate face oricand. Teoretic, dreptul de optiune succesorala se prescrie in termen de 6 luni de la deschiderea succesiunii ( data decesului), dar exista si acceptare tacita, si acceptare sub beneficiu de inventar ( automat in cazul mostenitorilor minori), dar, practic, daca mostenitorii se inteleg amiabil, nu mai conteaza acest termen.