Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general BONURI COMBUSTIBIL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

BONURI COMBUSTIBIL

Buna ziua, sunt administrator la o firma ( un depozit de material lemnos)cu un singur angajat, care are contract de 2 h/zi. Functia angajatului e de silvicultor. Lunar cu o masina de la o persoana fizica, cu care am contract de comodat pe firma mea, merge mii de kilometri la furnizorii mei lemn, pt a vedea calitatea acestuia, a masura prin cubaj tehnic cantitatea de lemn pe care o cumpar, chestii ce tin de fisa postului... acelasi lucru il face si la beneficiari. Vreau sa stiu daca pot deduce cheltuielile cu combustibilul pt masina si in ce conditii? Va multumesc mult!
Foaie de parcurs pe 2 ore /zi. (caci are contract de 2 ore ) . Ruta (timp de parcur dus-intors 2 ore sau timp de parcurs 2 ore intro zi dus, 2 ore a doua zi intors).
Daca nu! Foaie de parcurs normala de 8 ore si adaugati angajatului ore suplimentare ( atentie declarate);)
Cineva care este angajat cu timp partial (2 sau 4 ore) are voie sa faca ore suplimentare ? Stiam ca nu.