Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... dosar pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

dosar pensie anticipata

buna seara!!!as dori si eu o informatie privind legea pensiilor.se mai primesc dosare pentru pensia anticipata avand o vechime de 38 de ani cu dreptul de pensie in luna octombrie 2010?
1. Pana la 31.12.2010 nu se mai primesc, la Casa de Pensii, dosare pentru pensie anticipata sau anticipata partiala.
2. Iata ce spune Legea 118/2010:
Art. 10. — (1) Incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, in sistemul public de pensii, precum si in sistemele de pensii neintegrate acestuia, dispozitiile legale privind inscrierea la pensie anticipata si pensie anticipata partiala nu se mai aplica.
3. Legea 118/2010 a intrat in vigoare pe 03.07.2010.
va multumesc pentru raspuns.exista vreo sansa ca dupa 1 ianuarie sa beneficiez de pensie anticipata cu varsta de 55 de ani sau se aplica alta lege?
1. In ianuarie 2011 se pare ca va fi in vigoare o noua lege a pensiilor.
2. Aceasta noua lege va aparea in Monitorul Oficial in aceasta toamna. Mai discutam atunci.
va multumesc de raspuns