Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce acte sa intocmeasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce acte sa intocmeasca

Buna ziua!

As dori niste indrumari in legatura cu ce fel de acte ar trebui intocmite in urmatoartea situatie :
O familie (sot , sotie si doi copii ) au cumparat un teren pe care au construit o casa si o anexa. Au mai mostenit niste terenuri .
In urma decesului sotului fiecare mostenitor a acceptat cota parte ce ii revine conform legii si a trecut in cartea funciara acest lucru .
Cativa ani mai tarziu unul dintre copii se hotaraste sa se mute in casa dar doreste sa intocmeasca niste acte pentru a fi sigur va mosteni doar el casa si terenul aferet avand grija si de mama.
Care sunt actele recomandate a se intocmi ?
Multumesc!
poate sa faca contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere.
dar un testament ar fi posibil?
e posibil insa poate fi mult mai usor de atacat in instanta.
In afara de partea mamei, trebuie sa cumpere si partea fratelui
pentru adeveni proprietar exclusiv.
Prin urmare, se poate incheia un contract de vanzare-cumparare
cu clauza de intretinere cu mama si un contract de vanzare cu
fratele.
Sau m ai exista si a doua varianta prin care msotenitorii sa faca
partaj.
Atata timp cat toti mostenitorii au acceptat cota parte conform legii ( cota indiviza) cel de al doilea copil nu are dreptul la casa si teren ? Nu ar trebui facuta o diviziune si apoi sa isi cedeze / vanda partile intre ei ?
Masa succesorala nu includea si partea mamei .
Multumesc!