Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pfa radiata
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pfa radiata

buna ziua.am avut o autorizatie pfa si in urma cu doi ani,am intrat in paternitate,iar acum as vrea sa prelungesc un ani pentru ca copilul meu are un handicap grav ,dar cei de la REGISTRUL COMERTULUI cind am intrat in conc.de paternitate mi-au Radiat Firma,spunet-imi daca mai pot prelungi in asemenea conditii.multumesc
Nu cumva PFA-ul a fost radiat pentru ca in termen de 2 ani de la publicarea OUG nr. 44/2008 nu ati optat pentru desfăşurarea activităţii în una dintre formele prevăzute de ordonanţă de urgenţă: a) individual şi independent, ca persoane fizice autorizate; b) ca întreprinzători titulari ai unei întreprinderi individuale; c) ca membri ai unei întreprinderi familiale?
Persoanele fizice şi asociaţiile familiale prevăzute de Legea nr. 300/2004 care nu şi-au exercitat dreptul de opţiune, conform art. 39 din OUG nr. 44/2008, îşi încetează activitatea şi vor fi radiate din registrul comerţului, din oficiu, fără nicio altă formalitate
Ati avut PF sau PFA? Daca ati avut PF ati fost radiat, fara nici o notificare, conform OUG 44/2008 .
Dupa abrogarea L. 300 trebuia sa schimbati autorizatia din PF in PFA in termen de 2 ani de la aparitia OUG 44/2008, potrivit art. 39 din ordonanta.