avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Radiere PFA de la RC fara stire!
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Radiere PFA de la RC fara stire!

Buna ziua! Numele meu este Parvan Ioana si in 2006 am devenit persoana fizica autorizata pentru a putea cumpara un imobil de la stat in rate! Plata a fost facuta timp de 3 ani pana anul trecut in aprilie 2010 (integral-la zi). Azi aflu ca aceasta PFA este radiata de la RC , aceasta radiere fiind facuta pe 8.06.2010. As avea 2 intrebari la care va rog frumos sa-mi raspundeti cat mai repede daca se poate!......Cum au putut sa ma radieze fara stirea mea si ce se intampla cu imobilul?.....este in continuare al meu ca si persoana fizica Parvan Ioana(asociat unic al PFA -Parvan Ioana persoana fizica autorizata)?...... Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 17:48, 12 Septembrie 2011
PFA a fost radiata pentru ca in termen de 2 ani de la publicarea OUG nr. 44/2008 nu ati optat pentru desfăşurarea activităţii în una dintre formele prevăzute de ordonanţă de urgenţă: a) individual şi independent, ca persoane fizice autorizate; b) ca întreprinzători titulari ai unei întreprinderi individuale; c) ca membri ai unei întreprinderi familiale.
Persoanele fizice şi asociaţiile familiale prevăzute de Legea nr. 300/2004 care nu şi-au exercitat dreptul de opţiune pana la 25.04.2010, conform art. 39 din OUG nr. 44/2008, îşi încetează activitatea şi au fost radiate din registrul comerţului, din oficiu, fără nicio altă formalitate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa radiat din oficiu stefania85 stefania85 Buna ziua Azi am aflat intamplator, ca am PFA este radiat din oficiu de anul trecut din iunie. Eu am urmtoarea problema: Mama a cumparat un spatiu de la ... (vezi toată discuția)
Radiere pfa raluca20raluca raluca20raluca Am deschis PFA in luna septembrie 2008 avand ca activitate principala 4619. Din venitul brut pe anul 2008 s-a retinut impozitul de 10 %-doar pentru cateva ... (vezi toată discuția)
Pfa radiat cf oug 44/2008 ana_maria1 ana_maria1 buna seara am constatat ca am un pfa care a fost radiat de onrc din 17.05.2010.Ideea este ca nu am stiut,am depus declaratii etc.Cum procedez pentru a readuce ... (vezi toată discuția)