Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pfa radiat cf oug 44/2008
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pfa radiat cf oug 44/2008

buna seara
am constatat ca am un pfa care a fost radiat de onrc din 17.05.2010.Ideea este ca nu am stiut,am depus declaratii etc.Cum procedez pentru a readuce PFA-ul in functiune?La motuvul radierii este scris:neexercitarea dreptului de optiune in una din formele prevazute de oug 44/2008.Am mai citit pe forum dar nu am vazut nimic concret cum au procedat in acest caz.Pe site-ul anaf apare pfa-ul .
Multumesc!
La registru trebuie infiintat altul, la ANAF personal nu stiu, dar cred ca intrucat inainte tineau de Primarii si nu de registru care acum trasnsmite on-line toate modificarile, d-voastra ati fost in culpa ca nu ati lucrat in legalitate, nu mai aveati nici o forma de organizare legala. Cred ca primul drum ar trebui sa fie ANAF si mai apoi problema rezolvata acolo sa mergeti la registru sa faceti altul.
S-a mai intalnit cineva cu acesta problema?cum a procedat,practic?
Sunt multe cazuri de acest fel de radiere. PFA a fost radiata pentru ca in termen de 2 ani de la publicarea OUG nr. 44/2008 nu ati optat pentru desfăşurarea activităţii în una dintre formele prevăzute de ordonanţă de urgenţă: a) individual şi independent, ca persoane fizice autorizate; b) ca întreprinzători titulari ai unei întreprinderi individuale; c) ca membri ai unei întreprinderi familiale.
Persoanele fizice şi asociaţiile familiale prevăzute de Legea nr. 300/2004 care nu şi-au exercitat dreptul de opţiune, conform art. 39 din OUG nr. 44/2008, îşi încetează activitatea şi au fost radiate din registrul comerţului, din oficiu, fără nicio altă formalitate