avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Posibilitate alegere pensie defunct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Posibilitate alegere pensie defunct

Buna ziua,

V-as ruga sa-mi spuneti daca pot opta pentru primirea pensiei sotului meu (acesta a decedat si valoarea pensiei mele este mai mica cu 50 % fata de cea a sotului decedat).
Unde pot cere sa renunt la pensia mea mai mica decat a decedatului (sotului meu) si sa raman cu cea a sotului decedat (deoarece este mai mare) ?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: kyky_micky , utilizator 10:04, 19 August 2010
Sotul supravietuitor are dreptul:
- la împlinirea vârstei de pensionare standard daca durata casatoriei este de cel putin 15 ani;
- daca durata casatoriei este mai mica, dar de cel putin 10 ani, PU se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6% pentru fiecare an de casatorie în minus;
- indiferent de vârsta pe perioada de invaliditate gradele I sau II daca durata casatoriei a fost de cel putin 1 an.
Cuantumul PU se stabileste prin aplicarea unui procent asupra punctajului mediu anual realizat de sustinator, functie de numarul urmasilor si anume:
- 50% pentru un singur urmas;
- 75% pentru 2 urmasi;
- 100% pentru 3 sau mai multi urmasi.
Daca sotul supravietuitor are pensie proprie poate opta pentru PU daca aceasta este mai rentabila.
buna seara
toate demersurile in ce priveste pensia de urmas le face casa de pensii, adresativa cu o cerere in acest sens ..
bafta
av daniela
Buna ziua,
Va intreb pe scurt: daca eu am pensie de 4 milioane (lei vechi) si sotul meu avea pensie de 8,5 milioane (lei vechi) pot opta pentru pensia lui integrala ?...sau am dreptul numai la jumatate din pensia lui ?
Ce pot face pentru a-mi creste cat de cat pensia ?
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensii de vaduva petronela976@yahoo.es petronela976@yahoo.es mama mea are 56 ani.la ce varsta poate obtine pensie de vaduva?nu are nici un venit (vezi toată discuția)
Pensia de urmas bebelu cristian bebelu cristian as avea si eu o intrebare in legatura cu pensia de urmas ,spuneti-mi va rog daca sotul decedat are o pensie mai mare decat sotul urmas ,acesta poate renunta la ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas fanamarius fanamarius BUNA ma numesc Marius si am o inrebare:mama mea are pensie la cerere aproximativ 700 ron ,tata a decedat curand , vreu sa stiu daca are dreptul la pensie de ... (vezi toată discuția)