Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... privilegiu imobiliar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

privilegiu imobiliar

Buna ziua!
1. In cazul unui privilegiu imobiliar cerut de catre o asociatie de proprietari asupra unui imobil ce este ipotecat (de rang unu), respectivul ce detine ipoteca are intiietate asupra imobilului in cazul unei executari silite? Sau trebuie sa achite mai intii asociatia pt a deveni proprietar?(in cazul in care debitele restante au intervenit ulterior ipotecii)
2. In cazul unei executari din partea statului a unui proprietar ce are o ipoteca asupra unui imobil catre o pers fizica, intiietatea privind executarea revine statului sau celui ce detine ipoteca?
va m ultumesc!
Buna ziua!
Da, asa cum corect banuiti si dvs., intaietate are cel ce detine dreptul de ipoteca, deoarece se respecta rangul inscrierilor in cartea funciara. In cazul in care se ajunge la executare silita, executorul judecatoresc ce instrumenteaza dosarul si organizeaza licitatia are obligatia sa cheme la masa credala toti creditorii, iar dreptul de proprietate va reveni celui care va castiga licitatia.