Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru crestere si ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru crestere si ingrijire copil

Buna ziua,
ma puteti lamuri daca remuneratia primita de mama pe perioada concediului pre si postnatal se considera stagiu de cotizare?Si daca da,este luata in calcul in cadrul remuneratiei ptr cresterea si ingrijirea copilului?Si care sunt noile procente de calcul?
Va multumesc
1. Perioadele de concediu de maternitate sunt luate in calculul celor 12 luni premergatoare nasterii, pentru calcularea indemnizatiei pentru CCC pana la 2 ani.
2. Procentele de calcul sunt de 85% din media venitului net pe cele 12 luni si din acesta se scade 15%, conform Legii 118/2010.
Va multumesc pentru raspuns.