Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune parti sociale srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune parti sociale srl

Procedura de inregistrare a unei cesiuni de parti sociale la RECOM in care un asociat unic cedeaza 50% din partile sociale unei alte persoane este aceeasi cu procedura de inregistrare a unei cesiuni de 100% din partile sociale? Adica se face in 2 etape, prima etapa se inregistreaza hotararea AGA si se publica in MOF, iar apoi dc ANAF sau alti creditori nu fac opozitie la cesiune se inregistreaza si contractul de cesiune? Sau se face pe procedura veche de inregistrare a unei cesiuni?
Legea nu face distinctie. Veti urma procedura introdusa prin OUG 54/ 2010.
Singura exceptie apare in cazul cesiunii intre asociati, unde se merge, in continuare, pe procedura veche, insa, nu este cazul la d-voastra deoarece este vb de o societate cu asociat unic.