Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cesiune parti sociale

va rog frumos, care sunt actele de care e nevoie pentru cesiune parti sociale intre soti?
multumesc
aceleasi ca fata de orice alta persoana... Actul constitutiv reactualizat, hotararea AGA sau dupa caz decizia asociatului unic al firmei, contractul de cesiune, dovada ca firma nu are datorii catre stat
cesiunea se face la notar?
care ar fi costul , aprox?
va multumesc
contractul de cesiune poate fi foarte simplu, gasiti modele si pe forum, nu trebuie neaparat inregistrat la notar, poate fi autentificat pt. semnaturi si de avocat, costul pe undeva pe la 100 lei, depinde de la caz la caz
atentie insa daca cesiunea se face catre o persoana care nu este in firma se face in doi pasi, se publica mai intii in m.of apoi daca nu face nimeni opozitie se inregistreaza la reg.com.
cautati si pe forum, veti gasi discutii
nu trebuie nicio dovada ca firma nu are datorii, dar daca are, atunci administratia financiara va afce opozitie; asta numai daca asociatul cedeaza toate partile sale, iese complet din firma
O data cu intrarea in vigoare a noului cod civil, cesiunea partilor sociale intre soti nu este prohibita. Dupa vechea reglementare, registrul comertului agrea donatia partilor sociale intre soti. Detalii complete cesiune aici: [ link extern ]