avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cesiune parti sociale

va rog frumos, care sunt actele de care e nevoie pentru cesiune parti sociale intre soti?
multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters22713 , utilizator 23:39, 7 Noiembrie 2011
aceleasi ca fata de orice alta persoana... Actul constitutiv reactualizat, hotararea AGA sau dupa caz decizia asociatului unic al firmei, contractul de cesiune, dovada ca firma nu are datorii catre stat
cesiunea se face la notar?
care ar fi costul , aprox?
va multumesc
contractul de cesiune poate fi foarte simplu, gasiti modele si pe forum, nu trebuie neaparat inregistrat la notar, poate fi autentificat pt. semnaturi si de avocat, costul pe undeva pe la 100 lei, depinde de la caz la caz
atentie insa daca cesiunea se face catre o persoana care nu este in firma se face in doi pasi, se publica mai intii in m.of apoi daca nu face nimeni opozitie se inregistreaza la reg.com.
cautati si pe forum, veti gasi discutii
nu trebuie nicio dovada ca firma nu are datorii, dar daca are, atunci administratia financiara va afce opozitie; asta numai daca asociatul cedeaza toate partile sale, iese complet din firma
O data cu intrarea in vigoare a noului cod civil, cesiunea partilor sociale intre soti nu este prohibita. Dupa vechea reglementare, registrul comertului agrea donatia partilor sociale intre soti. Detalii complete cesiune aici: [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesionare/vinzare firma ContSters262343 ContSters262343 Buna Ziua, As dori sa stiu pasii stricti de urmat pentru a putea cesiona/vinde firma mea, tot ce stiu este ca se realizeaza prin registrul comertului . ... (vezi toată discuția)
Modificare statut srl santiri13 santiri13 Buna ! Am si eu o intrebare scurta ca pe la noi prin Sibiu citi oameni atitea pareri. Vreau sa preiau un srl al tatalui meu si trebuie sa ii schimb asociatul, ... (vezi toată discuția)
Vanzare srl prin notar gogutza gogutza Suntem un srl cu 2 asociati/administratori, fara datorii. Vrem sa vindem firma si un eventual cumparator a propus sa facem vanzarea prin notar. Ce pasi ... (vezi toată discuția)